• Ռավան Հասանով. Ադրբեջանում բարձր զարգացած են բազմամշակութայնության և հանդուրժողականության արժեքները
10 Ապրիլի 2025 - 16:04
Մենք հատուկ ուշադրություն ենք դարձնում Կովկասյան Ալբանիայի ժառանգության ուսումնասիրությանը։ Դրա համար կան մի քանի պատճառներ: Ադրբեջանը հայտնի է որպես մահմեդական երկիր, քանի որ բնակչության մոտ 95 տոկոսը դավանում են իսլամը։
Այնուամենայնիվ, բազմամշակութայնության և հանդուրժողականության արժեքները բարձր զարգացած են Ադրբեջանում։ Իսլամական ժառանգության հետ մեկտեղ երկիրն ունի նաև հարուստ քրիստոնեական ժառանգություն, որը խնամքով պահպանվում և ուսումնասիրվում է։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին ասել է՝ Բաքվի բազմամշակութայնության միջազգային կենտրոնի գործադիր տնօրեն Ռավան Հասանովը՝ Վատիկանի Սուրբ Աթոռի պապական Գրիգորյան համալսարանում անցկացված՝ «Քրիստոնեությունն Ադրբեջանում. պատմություն և արդիականություն» XII միջազգային գիտաժողովում։
Ռավան Հասանովը նշել է, որ բոլոր կրոնների ներկայացուցիչներն ազատ ապրում են Ադրբեջանում. «Հպարտությամբ կարող ենք ասել, որ Ադրբեջանում պահպանվել է մշակութային և կրոնական բազմազանությունը»։

• Ряван Гасанов: В Азербайджане высоко развиты ценности мультикультурализма и толерантности
Мы уделяем особое внимание изучению наследия Кавказской Албании. На то есть несколько причин. Азербайджан известен как мусульманская страна, поскольку около 95 процентов населения исповедуют ислам.
Однако в Азербайджане высоко развиты ценности мультикультурализма и толерантности. Наряду с исламским наследием, в стране также существует богатое христианское наследие, которое тщательно сохраняется и изучается.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил исполнительный директор Бакинского международного центра мультикультурализма Ряван Гасанов на XII международной научной конференции «Христианство в Азербайджане: история и современность», проходящей в Папском Григорианском университете Святого Престола в Ватикане.
Ряван Гасанов отметил, что представители всех религий свободно живут в Азербайджане: «Мы с гордостью можем сказать, что в Азербайджане сохранено культурное и религиозное разнообразие».