• Բրիտանական դեսպանատունը՝ Ղարաբաղում ականային միջադեպերի մասին
Բաքվում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատունը մտահոգություն է հայտնել՝ Աղդամի և Ջաբրայիլի շրջաններում վերգետնյա ականների հետ կապված վերջին միջադեպերի կապակցությամբ։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, համապատասխան հրապարակումը տեղադրվել է՝ X սոցիալական ցանցում դեսպանատան պաշտոնական էջում։
«Մենք մտահոգված ենք Աղդամում և Ջաբրայիլում ականային նոր միջադեպերի մասին լուրերից, որոնց թվում երկու երեխաների մասնակցությամբ: 2020 թվականից Մեծ Բրիտանիան աջակցություն է ցուցաբերել՝ականազերծմամբ զբաղվող խիզախ տղամարդկանց և կանանց՝ համագործակցելով Ադրբեջանի Ականազերծման գործակալության (ANAMA) և ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) հետ, այդ թվում՝ ականային վտանգի մասին բնակչությանը տեղեկացնելը և տուժածներին օգնելը»,- ասված է դեսպանատան հաղորդագրության մեջ։

• Британское посольство о минных инцидентах в Карабахе
Посольство Великобритании в Баку выразило обеспокоенность в связи с недавними инцидентами, связанными с наземными минами, произошедшими в Агдамском и Джабраильском районах.
Как передает Armenia.Az, соответствующая публикация размещена на официальной странице посольства в социальной сети X.
«Мы опечалены новостями о новых инцидентах с минами в Агдаме и Джабраиле, в том числе с участием двух детей. С 2020 года Великобритания оказывает поддержку храбрым мужчинам и женщинам, занимающимся разминированием, в сотрудничестве с Агентством по разминированию Азербайджана (ANAMA) и Программой развития ООН (UNDP), включая информирование населения о минной опасности и помощь пострадавшим», — говорится в сообщении посольства.