• Գաֆարովան խոսել է սոցիալական քաղաքականության ոլորտում Ադրբեջանի հաջողությունների մասին
Միլլի Մեջլիսի (խորհրդարան) նախագահ Սահիբա Գաֆարովան, ելույթ ունենալով Տաշքենդում կայացած Միջխորհրդարանական միության «Խորհրդարանական գործունեություն հանուն սոցիալական զարգացման և արդարության» 150-րդ վեհաժողովում, ներկաներին հանգամանորեն տեղեկացրել է սոցիալական քաղաքականության ոլորտում Ադրբեջանի ձեռքբերումների մասին։
Այս մասին Armenia.Az-ին հայտնել են Միլլի Մեջլիսի հասարակայնության հետ կապերի և մամուլի վարչությունից։
Խոսնակը նշել է, որ ամուր տնտեսական բազան, ինչպես հուշում է մեր կառավարության մոտեցումը, թույլ է տալիս ավելի արդյունավետ իրականացնել սոցիալական քաղաքականությունը։ Ինչպես ասել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը. «Մեր քաղաքականության կենտրոնում Ադրբեջանի քաղաքացին է, և սոցիալական արդարության սկզբունքները միշտ կարևոր են եղել մեզ համար»։
«Այս քաղաքականության կարևոր ձեռքբերումներից է գործազրկության և աղքատության մակարդակի նվազեցումը մինչև 5,5%։ Վերջին հինգ տարիներին իրականացված չորս սոցիալական բարեփոխումներն ընդգրկում են բնակչության 40%-ը՝ համապատասխանաբար նվազագույն աշխատավարձը բարձրացվել է 2,7 անգամ, աշխատավարձի ֆոնդը՝ 2,6 անգամ, իսկ սոցիալական նպաստներն ու կենսաթոշակները՝ 5 անգամ։ Այսօր մեր կառավարությունը ազգային զարգացման ռազմավարությունը համաձայնեցրել է Կայուն զարգացման նպատակների հետ: «Ադրբեջան 2030. սոցիալ-տնտեսական զարգացման ազգային առաջնահերթություններ»-ը փաստաթուղթը սահմանել է դինամիկ և ներառական հասարակության ստեղծումը որպես ազգային զարգացման հինգ առաջնահերթություններից մեկը», - ասել է Սահիբա Գաֆարովան:

07 Апреля 2025 - 09:09
Спикер Милли Меджлиса (парламент) Сахиба Гафарова, выступая на проведенной в Ташкенте 150-й Ассамблее Межпарламентского Союза (МПС) «Парламентская деятельность ради социального развития и справедливости», обстоятельно информировала аудиторию о достижениях Азербайджана в сфере социальной политики.
Об этом Armenia.Az сообщили в Отделе по связям с общественностью и прессы Милли Меджлиса.
Спикер отметила, что мощная экономическая база, как и предполагает подход нашего правительства, позволяет более эффективно реализовывать социальную политику. Как сказал президент Азербайджана Ильхам Алиев: «В центре нашей политики стоит гражданин Азербайджана, и принципы социальной справедливости всегда были важны для нас».
«Среди важных достижений этой политики – снижение уровней безработицы и бедности до 5,5%. Четыре социальные реформы, реализованные за последние пять лет, охватывают 40% населения: соответственно, минимальная зарплата была увеличена в 2,7 раза, фонд заработной платы – в 2,6 раза, а социальные выплаты и пенсии – впятеро. Сегодня наше правительство согласовало стратегии национального развития с Целями устойчивого развития. Документ «Азербайджан 2030: Национальные приоритеты социально-экономического развития» определил создание динамичного и инклюзивного общества, основанного на социальной справедливости, в качестве одного из пяти национальных приоритетов развития», - заявила Сахиба Гафарова.