18 Մարտի 2025 - 13:31
ՊՆ ընթացիկ տարվա պատրաստության պլանի համաձայն՝ զորամասերում պահեստի զինծառայողների հետ անցկացվում են պարապմունքներ, որոնց ընթացքում գործնական պարապմունքներն անցկացվում են դաշտային պայմաններում։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են ՊՆ-ից, պարապմունքների ընթացքում մասնակիցները գործնական հմտություններ են մշակում՝ հրաձգային զենքը ապամոնտաժելու և հավաքելու և դրանց կիրառման, մարտական պայմաններում առաջին բուժօգնություն ցուցաբերելու և վիրավորներին մարտադաշտից տարհանելու հմտությունները։ Հաջորդ փուլում զինապարտները՝ տարբեր հրաձգային զինատեսակներից և նռնականետերից գործնական հրաձգություն են իրականացրել։
Ուսումնական հավաքները կազմակերպվել են՝ ադրբեջանական բանակի զինանոց մուտք գործած ժամանակակից սպառազինությունների ու ռազմական տեխնիկայի մարտավարական և տեխնիկական բնութագրերի, շահագործման կանոնների և մարտական կիրառման ուսումնասիրության նպատակով։

• В Азербайджане проходят очередные учебные сборы резервистов
В соответствии с планом подготовки Министерства обороны на текущий год, в воинских частях проходят учебные сборы с военнообязанными запаса, в ходе которых проводятся практические занятия в полевых условиях.
Как сообщили Armenia.Az в Минобороны, на занятиях участники отрабатывают практические навыки разборки и сборки стрелкового оружия и его применения, навыки оказания первой медицинской помощи в боевых условиях и эвакуации раненых с поля боя. На следующем этапе военнообязанные выполнили практические стрельбы из различного стрелкового оружия и гранатометов.
Сборы организованы с целью изучения военнообязанными тактико-технических характеристик, правил эксплуатации и боевого применения современных вооружения и военной техники, поступивших в арсенал азербайджанской армии.