• ԱԱՀ. Արևմտյան Ադրբեջան վերադարձը համազգային նպատակ է
Ինչպես տեղեկացնում է Report-ը, այս մասին՝ Միլլի Մեջլիսին առընթեր Արևմտյան Ադրբեջան վերադարձի նախաձեռնող խմբի ղեկավար Ազիզ Ալեքբերլին հայտարարել է՝ խորհրդարանի լիագումար նիստում Նախարարների կաբինետի՝ 2024 թվականի գործունեության վերաբերյալ զեկույցի քննարկման ժամանակ։.
Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի ղեկավարի խոսքով, կառավարության զեկույցում հատուկ ուշադրություն է դարձվում այս խնդրին։
«Փաստաթղթում նշվում է՝ գիտական ինստիտուտներում Արևմտյան Ադրբեջանի ուսումնասիրության բաժինների ստեղծումը։ Պետական կառույցներն արդեն կոնկրետ քայլեր են ձեռնարկել՝ Արևմտյան Ադրբեջան վերադառնալու հարցում։ «Առաջարկում եմ կատարված աշխատանքը ավելի մանրամասն արտացոլել հաջորդ զեկույցում»,- ասել է Ալեքբերլին։

14 Марта 2025 - 14:18
Как сообщает Report, об этом заявил руководитель Инициативной группы по возвращению в Западный Азербайджан при Милли Меджлисе Азиз Алекберли на пленарном заседании парламента в ходе обсуждения отчета Кабинета министров о деятельности за 2024 год.
По словам главы Общины Западного Азербайджана, в отчете правительства этому вопросу уделено особое внимание.
«В документе отмечено создание отделов по изучению Западного Азербайджана в научных институтах. Государственные структуры уже предприняли конкретные шаги в вопросе возвращения в Западный Азербайджан. Я предлагаю более подробно отразить проделанную работу в следующем отчете», — сказал Алекберли.