• Մեկնարկել է Բաքվի XII գլոբալ ֆորումի երկրորդ օրը
Մեկնարկել է Բաքվի XII գլոբալ ֆորումի երկրորդ օրը, որը կազմակերպել է Նիզամի Գյանջևիի միջազգային կենտրոնը։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, «Համաշխարհային կարգի վերաիմաստավորումը. մարտահրավերների վերածումը հնարավորությունների» թեմայով միջոցառմանը մասնակցում են աշխարհի տարբեր երկրների պետությունների և կառավարությունների ներկա և նախկին ղեկավարներ, նախարարներ, խորհրդարանականներ, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։
Բաքվի XII գլոբալ ֆորումը քննարկում է այնպիսի կարևոր թեմաներ, ինչպիսիք են գլոբալ արդի խնդիրները, բազմակողմ դիվանագիտությունը, բազմաբևեռ աշխարհակարգը, ՄԱԿ-ի ապագա դաշնագիրը, հետկոնֆլիկտային շրջանում վերակառուցման և շինարարական աշխատանքները և միջին տերությունների դերը նոր աշխարհակարգում:
Միջոցառումը հավաքել է միջազգային առաջնորդներին՝ քննարկելու գլոբալ քաղաքականության, անվտանգության, տեխնոլոգիաների և խաղաղության հարցեր:

14 Марта 2025 - 10:48
Начался второй день XII Глобального Бакинского форума, организованного Международным центром Низами Гянджеви.
Как сообщает Armenia.Az, в мероприятии на тему «Переосмысление мирового порядка: Превращение вызовов в возможности» принимают участие действующие и бывшие главы государств и правительств разных стран мира, министры, парламентарии, представители международных организаций.
На XII Глобальном бакинском форуме обсуждаются такие важные темы, как глобальные актуальные проблемы, многосторонняя дипломатия, многополярный мировой порядок, будущий пакт ООН, восстановительно-строительные работы в постконфликтный период и роль средних держав в новом мировом порядке.
Мероприятие собрало международных лидеров для обсуждения вопросов глобальной политики, безопасности, технологий и мира.