• Իլհամ Ալիև. Եվրոպան ադրբեջանական գազի կարիք ունի
Ներկայումս Ադրբեջանը բնական գազ է արտահանում 12 երկրներ, իսկ մեր բաժանորդների աշխարհագրական դիրքն ընդգրկում է եվրասիական տարածքը։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է՝ Հյուսիսային Մակեդոնիայի Հանրապետության նախագահ Գորդանա Սիլյանովսկա-Դավկովայի հետ մամուլի համար հայտարարության մեջ։
Ընդգծելով, որ տասներկու երկրներից տասը եվրոպական են, պետության ղեկավարը ասել է. «Անցյալ տարի Ադրբեջանը 25 միլիարդ խորանարդ մետր գազ է արտահանել արտաքին շուկաներ։ Իհարկե, մենք դրանից շատ ավելին ենք արտադրում»:
Նշելով, որ Եվրոպան ադրբեջանական գազի կարիք ունի , Իլհամ Ալիևն ասել է, որ դրա վառ դրսևորումն է հանդիսանում՝ մոտ երեք տարի առաջ Բաքվում ստորագրված՝ Ադրբեջանի Հանրապետության և Եվրամիության միջև էներգետիկ ոլորտում ռազմավարական գործընկերության մասին հռչակագիրը։

11 Марта 2025 - 15:28
В настоящее время Азербайджан экспортирует природный газ в 12 стран, а географическое расположение наших клиентов охватывает евразийское пространство.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил Президент Ильхам Алиев в заявлении для прессы с Президентом Республики Северная Македония Горданой Силяновска-Давковой.
Подчеркнув, что десять из двенадцати стран являются европейскими, глава государства сказал: «В прошлом году Азербайджан экспортировал на внешние рынки 25 миллиардов кубометров газа. Конечно, мы производим гораздо больше этого».
Заявив, что Европа нуждается в азербайджанском газе, Президент Ильхам Алиев сказал, что наглядным проявлением этого является подписанная в Баку около трех лет назад Декларация о взаимопонимании по стратегическому партнерству в энергетической сфере между Азербайджанской Республикой и Европейским Союзом.