• Սահակյան. Ղարաբաղում սպառազինման առաջին կոչը հնչել է հանրահավաքներում
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին Բաքվի զինվորական դատարանի այսօրվա նիստում հայտարարել է՝ մեղադրյալ Բակո Սահակյանը։
Նա նշել է, որ սպառազինումը տեղի է ունեցել ինչպես գյուղերում, այնպես էլ քաղաքներում. «Զենքի մի մասը եղել է տեղակայված խորհրդային զորամասերից։ Բացի այդ, եղել են զենքի մատակարարումներ Հայաստանից։ Սրանք եղել են սպառազինության հիմնական ուղիները»։
Նշենք, որ այսօր շարունակվում է՝ խաղաղության և մարդկության դեմ հանցագործությունների, ռազմական հանցագործությունների, այդ թվում՝ ագրեսիվ պատերազմի նախապատրաստման ու վարելու, ցեղասպանության, պատերազմի օրենքների ու սովորույթների խախտման, ինչպես նաև ահաբեկչության, ահաբեկչության ֆինանսավորման, իշխանության բռնի զավթման, իշխանության պահպանման և բազմաթիվ այլ հանցագործությունների մեջ մեղադրվող Հայաստանի քաղաքացիների դատավարությունը։

10 Марта 2025 - 17:24
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил обвиняемый Бако Саакян на сегодняшнем заседании Бакинского военного суда.
Он отметил, что вооружение происходило как в деревнях, так и в городах: «Часть оружия была из дислоцированных советских воинских частей. Кроме того, были поставки оружия из Армении. Это были основные каналы вооружения».
Отметим, что сегодня продолжается суд над гражданами Армении, обвиняемыми в преступлениях против мира и человечности, военных преступлениях, в том числе подготовке и ведении агрессивной войны, геноциде, нарушении законов и обычаев войны, а также в терроризме, финансировании терроризма, насильственном захвате власти, удержании власти и других многочисленных преступлениях.