• Միլլի Մեջլիսում մերժել են շվեդա-հայկական պատգամավորական խմբի կողմնակալ հայտարարությունը
Միլլի Մեջլիսի Շվեդիայի խորհրդարանի հետ կապերի աշխատանքային խումբը վճռականորեն մերժել է՝Շվեդիայի՝ շվեդա-հայկական պատգամավորական բարեկամության խմբի այս տարվա մարտի 6-ի անհիմն, կողմնակալ և կանխակալ հայտարարությունը։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, Միլլի Մեջլիսի աշխատանքային խմբի մեկնաբանությունում ընդգծվում է, որ ստից և զրպարտչական մեղադրանքներից բաղկացած այս հայտարարությունը խայտառակ փորձ է՝ խեղաթյուրելու իրերի իրական վիճակը, կասկածի տակ դնելու Ադրբեջանի Հանրապետության ինքնիշխանությունը և արդարացնելու նրանց, ովքեր մեղադրվում են ադրբեջանական ժողովրդի դեմ ռազմական հանցագործությունների մեջ։
«Որպես հայկական լոբբիի մաս՝ դուք միտումնավոր լռում եք Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի միջազգայնորեն ճանաչված տարածքների 30-ամյա օկուպացիայի, խաղաղ ադրբեջանցիների դեմ իրականացված անհամար ռազմական հանցագործությունների, էթնիկ զտումների և մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումների մասին։ Դուք նախընտրում եք աչք փակել հայկական զինված խմբավորումերի կողմից իրականացված վայրագությունների վրա, Խոջալուի ցեղասպանության, անմեղ մարդկանց, այդ թվում՝ ծերերի, կանանց և երեխաների դաժան սպանությունների և խոշտանգումների վրա։
Երկակի ստանդարտների վրա հիմնված ընտրովի և կողմնակալ մոտեցումը ցույց է տալիս, որ Շվեդիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամության խմբի իրական նպատակը՝ քաղաքական մանիպուլյացիաների միջոցով Ադրբեջանին նսեմացնելն է։ Պատերազմական հանցագործությունների և անջատողականության մեջ մեղադրվողներին որպես անմեղ «քաղաքական գործիչներ և քաղաքացիական անձինք» ներկայացնելը փաստերի բացահայտ խեղաթյուրում է։ «Ադրբեջանի դատական համակարգը գործում է միջազգային չափանիշներին լիովին համապատասխան, և հակառակի մասին ցանկացած պնդում ոչ այլ ինչ է, քան զրպարտություն»,- ասվում է մեկնաբանության մեջ։

10 Марта 2025 - 16:25
Рабочая группа Милли Меджлиса по связям с парламентом Швеции решительно отвергла необоснованное, необъективное и предвзятое заявление шведско-армянской парламентской группы дружбы от 6 марта этого года.
Как сообщает Armenia.Az, в комментарии рабочей группы Милли Меджлиса подчеркивается, что данное заявление, состоящее из лжи и клеветнических обвинений, является позорной попыткой исказить реальное положение дел, поставить под сомнение суверенитет Азербайджанской Республики, а также оправдать обвиняемых в военных преступлениях против азербайджанского народа.
«Как часть армянского лобби, вы сознательно умалчиваете о 30-летней оккупации Арменией международно признанных территорий Азербайджана, о бесчисленных военных преступлениях против мирных азербайджанцев, этнических чистках и массовых нарушениях прав человека. Вы предпочитаете закрыть глаза на зверства, совершенные армянскими вооруженными формированиями, на Ходжалинский геноцид, на жестокие убийства и пытки невинных людей, включая стариков, женщин и детей.
Избирательный и предвзятый подход, основанный на двойных стандартах, демонстрирует, что истинной целью шведско-армянской парламентской группы дружбы является очернение Азербайджана посредством политических манипуляций. Преподносить обвиняемых в военных преступлениях и сепаратизме в качестве невинных «политических деятелей и гражданских лиц» значит откровенно искажать факты. Судебная система Азербайджана функционирует в полном соответствии с международными стандартами, и любые утверждения об обратном являются не более чем клеветой», — говорится в комментарии.