10 Մարտի 2025 - 14:29
Մարտի 1-ի դրությամբ Ադրբեջանում համակարգված են ավելի քան 11000 դոնորների կենսաբանական նմուշներ՝ կապված 3700 անհայտ կորածների հետ։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Պետական անվտանգության ծառայության (ՊԱԾ) պետի տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Շարաֆեթ Հասանովը՝ Անհայտ կորածների հարցերով միջազգային հանձնաժողովի գնահատման զեկույցի ներկայացման ժամանակ։
Նրա խոսքով, 2023 թվականից կենսաբանական նմուշների հավաքումն իրականացնում է Գենետիկական հետազոտությունների կենտրոնը, որը ստեղծվել է Պետական անվտանգության ծառայության գլխավոր ռազմաբժշկական վարչությունում՝ նախագահ Իլհամ Ալիևի հանձնարարությամբ։
«Կենտրոնը քաղում և արխիվավորում է հավաքված կենսաբանական նմուշների ԴՆԹ-ի պրոֆիլները», - ասել է Հասանովը:

10 Марта 2025 - 11:14
По состоянию на 1 марта в Азербайджане систематизированы биологические образцы более 11 тыс. доноров в связи с 3 700 пропавшими без вести лицами.
Как сообщает Report, об этом заявил заместитель главы Службы государственной безопасности (СГБ) генерал-лейтенант Шарафет Гасанов на презентации оценочного отчета Международной комиссии по пропавшим без вести лицам.
По его словам, с 2023 года сбор биологических образцов проводится Центром генетических исследований, созданным в Главном военно-медицинском управлении СГБ по поручению президента Ильхама Алиева.