• Մեհրիբան Ալիևան կարգադրություն է արել՝ ուղղափառ եկեղեցու վերանորոգման մասին
Ադրբեջանի Հանրապետության առաջին փոխնախագահ, Հեյդար Ալիևի Հիմնադրամի նախագահ Մեհրիբան Ալիևան և նրա դուստրերը՝ Լեյլա և Արզու Ալիևան, այցելել են Գյանջա քաղաքի Սուրբ Երանելի Մեծ Դքս Ալեքսանդր Նևսկու եկեղեցի։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են՝ Ռուս ուղղափառ եկեղեցու Բաքվի և Ադրբեջանի թեմի մամուլի ծառայությունից, եկեղեցում հարգարժան հյուրերին ողջունել է՝ եկեղեցու վանահայր, քահանա Բարդուղիմեոս Սոտնիկովը: Նա պատմել է եկեղեցու պատմության և ներկա վիճակի մասին։
Նշվել է, որ Ադրբեջանի հնագույն ուղղափառ եկեղեցիներից մեկը հանդիսացող այս եկեղեցին՝ մի շարք վերանորոգման և վերականգնման աշխատանքների կարիք ունի:։
Եկեղեցու շենքի զննության ժամանակ Մեհրիբան Ալիևան ընդգծել է երկրի պատմական և կրոնական ժառանգության պահպանման կարևորությունը՝ նշելով, որ աղոթատեղիների և նյութական մշակույթի հուշարձանների պահպանությունն ու վերականգնումը մշտապես գտնվում են Ադրբեջանի պետության ուշադրության կենտրոնում։ Համապատասխան հանձնարարություններ են տրվել՝ Ալեքսանդր Նևսկու եկեղեցում աշխատանքներ իրականացնելու համար։
Նշենք, որ ռուս ուղղափառ այս եկեղեցին Գյանջայում կառուցվել է 1887 թվականին։ Տաճարը կառուցվել է աղյուսից բյուզանդական ոճով՝ ինչպես տեղացի ուղղափառների, այնպես էլ մահմեդականների նվիրատվություններով:

• Мехрибан Алиева распорядилась отремонтировать православную церковь
Первый вице-президент Азербайджанской Республики, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева и её дочери Лейла и Арзу Алиевы посетили храм святого благоверного великого князя Александра Невского города Гянджа.
Как сообщили Armenia.Az в пресс-службе Бакинской и Азербайджанской епархии Русской православной церкви, в храме высоких гостей приветствовал настоятель храма, священник Варфоломей Сотников, который рассказал об истории и современном состоянии церкви.
Было отмечено, что один из старейших православных храмов Азербайджана нуждается в проведении ряда ремонтно-восстановительных работ.
Во время осмотра здания церкви Мехрибан Алиева подчеркнула важность сохранения исторического и религиозного наследия страны, отметив, что охрана и восстановление мест поклонения и памятников материальной культуры постоянно находятся в центре внимания азербайджанского государства. Были даны соответствующие распоряжения по проведению работ в Александро-Невском храме.
Отметим, что данная русская православная церковь была возведена в Гяндже в 1887 году. Храм построен из кирпича в византийском стиле на пожертвования как местных православных, так и мусульман.
В течение сорока четырех лет он действовал как молитвенный дом, а в 1931 году был закрыт правительством. Храм, который в 1935-1938 годах был музеем, позднее использовался как склад. В 1946 году здание было возвращено Русской православной церкви и вновь распахнуло двери для верующих.