• Ալի Ասադովը և Ռեզա Արեֆը քննարկել են՝ համագործակցությունը տնտեսության և տրանսպորտի ոլորտում
Թեհրան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում Ադրբեջանի վարչապետ Ալի Ասադովը հանդիպել է՝ Իրանի առաջին փոխնախագահ Մոհամմադ Ռեզա Արեֆի հետ։
Այս մասին Report-ին հայտնել են Ադրբեջանի Նախարարների կաբինետից։
Հանդիպմանը քննարկվել են՝ Ադրբեջանի և Իրանի միջև հարաբերությունների ներկա վիճակը, ինչպես նաև համագործակցության հեռանկարները այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են՝ տնտեսությունը, առևտուրը, ներդրումները, տրանսպորտը և տարանցումը, նավթագազային հատվածը, էներգետիկան և հումանիտար հարցեր:
Քննարկվել է՝ ավտոմոբիլային և երկաթուղային հաղորդակցությունների հաստատման, Իրանի տարածքով Արևելյան Զանգեզուր-Նախչըվան տրանսպորտային ենթակառուցվածքի կառուցման, Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքի զարգացման և այլ նախագծերի իրականացման ընթացքը։

18 Февраля 2025 - 11:10
Премьер-министр Азербайджана Али Асадов в рамках рабочего визита в Тегеран встретился с первым вице-президентом Ирана Мохаммадом Реза Арефом.
Об этом сообщили Armenia.Az в Кабинете Министров Азербайджана.
На встрече обсуждено текущее состояние отношений между Азербайджаном и Ираном, а также перспективы сотрудничества в таких областях, как экономика, торговля, инвестиции, транспорт и транзит, нефтегазовый сектор, энергетика и гуманитарные вопросы.
Был рассмотрен ход реализации совместных проектов по налаживанию автомобильных и железнодорожных коммуникаций, строительству транспортной инфраструктуры Восточный Зангезур - Нахчыван через территорию Ирана, развитию транспортного коридора Север-Юг и других проектов.
Также были проведены обсуждения по улучшению экологической ситуации на Каспии, предотвращению загрязнения и обмеления моря, а также ряд других вопросов, связанных с сотрудничеством в бассейне Каспийского моря.