• Թոփքափիի համալսարանում հարգել են Խոջալուի ցեղասպանության զոհերի հիշատակը
Ստամբուլի Թոփքափիի համալսարանում տեղի է ունեցել հիշատակի միջոցառում՝ նվիրված Խոջալուի ցեղասպանության 33-րդ տարելիցին։
Ինչպես տեղեկացնում է Report-ը, այս մասին հայտնել է՝ Ստամբուլում Ադրբեջանի գլխավոր հյուպատոսության մամուլի ծառայությունը։
«Այսօր մեր մասնակցությամբ Թոփքափիի համալսարանում կազմակերպվել է՝ «Խոջալուի ցեղասպանությունը 33-րդ տարելիցին» խորագրով համաժողով»,- ասվում է դիվանագիտական առաքելության սոցիալական ցանցի էջում։
Միջոցառմանը քննարկվել են՝ ողբերգության պատմական մասշտաբները, իրավական ասպեկտները և այն միջոցները, որոնք անհրաժեշտ է ձեռնարկել դրա հիշատակը պահպանելու համար։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովում (խորհրդարանում) Խոջալուի ցեղասպանության 33-րդ տարելիցի կապակցությամբ միջոցառում կանցկացվի։

• В Университете Топкапы почтили память жертв Ходжалинского геноцида
В стамбульском Университете Топкапы прошло памятное мероприятие, посвященное 33-й годовщине Ходжалинского геноцида.
Как сообщает Armenia.Az, об этом сообщили в пресс-службе Генерального консульства Азербайджана в Стамбуле.
"Сегодня при нашем участии в Университете Топкапы была организована памятная встреча и конференция "Ходжалинский геноцид в 33-ю годовщину", – отмечается на странице дипмиссии в соцсети Х.
На мероприятии были обсуждены исторические масштабы трагедии, правовые аспекты и меры, которые необходимо предпринять для сохранения памяти о ней.
Ранее сообщалось, что в Великом национальном собрании (парламент) Турции пройдет мероприятие в связи с 33-й годовщиной Ходжалинского геноцида.