17 Փետրվարի 2025 - 09:14
Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը՝ Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովին պարգեւատրել է Սերբիայի դրոշի առաջին աստիճանի շքանշանով։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը՝ հղում անելով սերբական ԶԼՄ-ներին, նախարարը պարգևատրվել է՝ երկու երկրների միջև համագործակցության և բարեկամական հարաբերությունների զարգացման գործում ունեցած առանձնահատուկ վաստակի համար։
Պարգևատրման արարողության ժամանակ Ջ.Բայրամովն ընդգծել է, որ Բաքվին և Բելգրադին կապում են ռազմավարական գործընկերությունը և բարեկամական կապերը։ Նա նաև նշել է, որ այս պարգևը հանդիսանում է՝ Սերբիայի ղեկավարության կողմից Ադրբեջանին տված նշանակության վառ օրինակը:
Ելույթ ունենալով միջոցառմանը՝ Ջեյհուն Բայրամովը վստահություն է հայտնել, որ Ադրբեջանի և Սերբիայի միջև ռազմավարական գործընկերությունը՝ երկու երկրների նախագահների ղեկավարությամբ էլ ավելի կընդլայնվի։
Նշվել է բարձր մակարդակներով շփումների կարևորությունը՝ երկկողմ ռազմավարական գործընկերության, հաստատված բարեկամական հարաբերությունների, ինչպես նաև բոլոր հարթակներում ցուցաբերվող անվերապահ աջակցության զարգացման գործում։

• Александр Вучич наградил Байрамова
Президент Сербии Александр Вучич наградил министра иностранных дел Азербайджана Джейхуна Байрамова Орденом Сербского флага первой степени.
Как сообщает Report со ссылкой на сербские СМИ, министр был награжден за особые заслуги в развитии сотрудничества и дружественных отношений между двумя странами.
На церемонии награждения Дж.Байрамов подчеркнул, что Баку и Белград связывают стратегическое партнерство и дружеские узы. Он также отметил, что эта награда является ярким примером того, какое значение руководство Сербии придает Азербайджану.
Выступая на мероприятии, министр Джейхун Байрамов выразил уверенность, что стратегическое партнерство между Азербайджаном и Сербией под руководством президентов двух стран будет расширяться и дальше.
Была отмечена важность контактов на высшем и высоком уровне в развитии двустороннего стратегического партнерства, налаженных дружественных отношений, а также безусловной поддержки, оказываемой в рамках всех платформ.
Отметим, что Дж.Байрамов находится с визитом в Сербии, в рамках которого запланированы встречи министра с высокопоставленными официальными лицами этой страны.