13 Փետրվարի 2025 - 14:08
Ադրբեջանի Քաղաքաշինության և ճարտարապետության պետական կոմիտեի նախագահ Անար Գուլիևը հանդիպել է Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) Ադրբեջանի գծով տնօրեն Սուննիա Դուրանի-Ջամալի հետ։
Ինչպես Armenia.Az-ին, հայտնել են Պետական կոմիտեի մամուլի ծառայությունից, շնորհավորելով Սունիա Դուրանի-Ջամալին նոր նշանակման կապակցությամբ, Անար Գուլիևն ընդգծել է Ազգային քաղաքային գնահատումների՝ ռազմավարական պլանավորման գործիքի կարևորությունը, որն ուղղված է կայուն ուրբանիզացիայի ապահովմանը, որն իրականացվում է ԱԶԲ-ի աջակցությամբ:
Նա նաև նշել է BIM տեխնոլոգիաների ներդրման կարևորությունը և արտահայտել Կոմիտեի շահագրգռվածությունը ԱԶԲ-ի հետ համագործակցությունն ընդլայնելու այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են քաղաքային կայուն տնտեսության զարգացումը, կանաչ ենթակառուցվածքների խթանումը, շենքերի էներգաարդյունավետության բարձրացումը և ընդհանուր առմամբ քաղաքաշինության ոլորտի կատարելագործումը:
Կողմերը քննարկել են ընթացիկ և հեռանկարային նախագծեր, փորձի միջազգային փոխանակման հնարավորությունները, ինչպես նաև նորարարական լուծումների ներդրման հարցեր։

• Азербайджан обсудил с Азиатским банком градостроительные вопросы
Председатель Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Азербайджана Анар Гулиев встретился с директором Азиатского банка развития (АБР) по Азербайджану Суннией Дуррани-Джамал.
Как сообщили Armenia.Az в пресс-службе Госкомитета, поздравив Суннию Дуррани-Джамал с новым назначением, Анар Гулиев подчеркнул значимость Национальных городских оценок — стратегического инструмента планирования, направленного на обеспечение устойчивой урбанизации, который реализуется при поддержке АБР.
Он также отметил важность внедрения BIM-технологий и выразил заинтересованность Комитета в расширении сотрудничества с АБР в таких направлениях, как развитие устойчивой городской экономики, продвижение «зеленой» инфраструктуры, повышение энергоэффективности зданий и в целом совершенствование градостроительной сферы.
Стороны обсудили текущие и перспективные проекты, возможности международного обмена опытом, а также вопросы внедрения инновационных решений.
В завершение встречи Анар Гулиев пригласил гостью принять участие в 13-м Всемирном градостроительном форуме (WUF13), который состоится в 2026 году в Баку.