• Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքը դիմել է միջազգային կազմակերպություններին
Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքը կոչ է արել միջազգային կազմակերպություններին ճնշում գործադրել Հայաստանի վրա՝ ստիպելու նրան վերականգնել և պաշտպանել ադրբեջանական հուշարձանները։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասվում է Համայնքի հայտարարության մեջ։
Փաստաթղթում նշվում է, որ սոցիալական ցանցերում տարածվել են կադրեր, որոնցում բլոգերը ֆիքսել է Երևանի Թեփեբաշի թաղամասում գտնվող պատմական ադրբեջանական մզկիթի ավերակները։
«Այս կադրերից պարզ է դառնում, որ մզկիթը այժմ վերածվել է ոգելից խմիչքների օգտագործման վայրի։ Սա բացահայտ սադրանք է, որը վիրավորում է ադրբեջանական ժողովրդի կրոնական և մշակութային արժանապատվությունը։
Ներկայիս Հայաստանի տարածքում ադրբեջանական մշակութային հուշարձանների և ադրբեջանական ժողովրդի մշակութային հետքերի կանխամտածված ոչնչացումը միջազգային իրավունքի, այդ թվում՝ 1954 թվականի Հաագայի կոնվենցիայի և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համապատասխան որոշումների կոպիտ խախտում է։ Հայաստանի այս գործողությունները լուրջ խոչընդոտ են ստեղծում տարածաշրջանում խաղաղության և հաշտեցման հասնելու համար։
Մենք Հայաստանի կառավարությունից պահանջում ենք անհապաղ կատարել իր պարտավորությունները՝ վերականգնելու և պաշտպանելու ադրբեջանական ժողովրդին պատկանող բոլոր ոչնչացված կամ կեղծված մշակութային հուշարձանները»,- ընդգծվում է հայտարարության մեջ։

• Община западного Азербайджана обратилась в международные организации
Община Западного Азербайджана призвала международные организации оказать давление на Армению, чтобы заставить ее восстановить и защитить азербайджанские памятники.
В документе отмечается, что в социальных сетях распространились кадры, на которых блогер запечатлел руины исторической азербайджанской мечети в квартале Тепебаши в Ереване.
«Из этих кадров становится ясно, что мечеть в настоящее время превращена в место потребления спиртных напитков. Это открытая провокация, затрагивающая религиозное и культурное достоинство азербайджанского народа.
Преднамеренное уничтожение армянской стороной азербайджанских памятников культуры, стирание культурных следов азербайджанского народа на территории нынешней Армении является грубым нарушением международного права, в том числе Гаагской конвенции 1954 года и соответствующих решений ЮНЕСКО. Эти действия Армении создают серьезное препятствие для достижения мира и примирения в регионе.
Решительно протестуя против разрушения мечети Тепебаши, являющейся объектом культурного наследия, и такого оскорбительного использования ее руин, мы призываем ЮНЕСКО и другие международные организации предпринять неотложные шаги, в том числе оказать давление на Армению для восстановления и защиты мечети и других разрушенных азербайджанских памятников.
Мы требуем от правительства Армении немедленно выполнить свои обязательства по восстановлению и защите всех разрушенных или сфальсифицированных памятников культуры, принадлежащих азербайджанскому народу», – подчеркивается в заявлении.