• Ադրբեջանում տասնյակ օտարերկրյա դիպլոմները չեն ճանաչվել
Հունվարին Ադրբեջանում օտարերկրյա բուհերի դիպլոմների ճանաչման 402 հայտ է ներկայացվել, որից 300-ը բավարարվել է, դիմորդները ստացել են ճանաչման վկայականներ։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են Կրթության որակի ապահովման գործակալությունից, օտարերկրյա բուհերի 102 շրջանավարտների մերժել են ճանաչել նրանց դիպլոմները:
Տեղեկատվության համաձայն՝ 78 հոգու դիմում է մերժվել՝ ուսումնառության երկրում անբավարար գտնվելու պատճառով։
Ըստ երկրների հարցումների վիճակագրության՝ Թուրքիայից՝ 146 դիմում, Ռուսաստանից՝ 102, Ուկրաինայից՝ 51, Մեծ Բրիտանիայից՝ 23, Վրաստանից՝ 17, Լեհաստանից՝ 10, Հունգարիայից՝ 9, Իտալիայից՝ 8 և այլն։
Ինչ վերաբերում է ամենատարածված մասնագիտություններին, ապա գրանցվել է 38 հայտ՝ բիզնեսի կառավարման, 27-ը՝ տնտեսագիտության, 26-ը՝ ֆինանսների, 26-ը՝ մենեջմենթի, 20-ը՝ իրավագիտության գծով։

07 Февраля 2025 - 12:01
В январе в Азербайджане поданы 402 заявки на признание дипломов иностранных вузов, 300 из них были одобрены, заявители получили свидетельства о признании.
Как сообщили Armenia.Az в Агентстве по обеспечению качества в образовании, 102 выпускника иностранных вузов получили отказ в признании диплома.
По информации, обращения 78 человек отклонены из-за недостаточного периода пребывания на территории страны обучения.
Согласно статистике обращений по странам, 146 обращений были из Турции, 102 — из России, 51 — из Украины, 23 — из Великобритании, 17 — из Грузии, 10 — из Польши, 9 — из Венгрии, 8 — из Италии и пр.
Что касается наиболее частых специальностей, то зарегистрировано 38 заявок по управлению бизнесом, 27 — по экономике, 26 — по финансам, 26 — по менеджменту, 20 — по юриспруденции.