07 Փետրվարի 2025 - 11:50
Արդյունավետ գործունեության արդյունքում՝ 2025 թվականի հունվարին բացահայտվել են Զինվորական դատախազության կողմից գրանցված բոլոր հանցագործությունները (100%)։
Այս մասին Armenia.Az-ին ասել է՝ ԱՀ զինվորական դատախազի ավագ օգնական, գերատեսչության մամուլի ծառայության ղեկավար, արդարադատության ավագ խորհրդական Ֆիրադ Ալիևը։
Ըստ նրա, Զինվորական դատախազության և Պաշտպանության նախարարության, Պետական սահմանապահ ծառայության, ներքին զորքերի և այլ ռազմական կառույցների միջև համագործակցության, ինչպես նաև կանխարգելիչ միջոցների շնորհիվ, 2025 թվականի հունվարին Ադրբեջանի Զինված ուժերում չի գրանցվել՝ հրամանը չկատարելու (ՀՀ ՔՕ 328 հոդված), դասալքության (ՀՀ ՔՕ 334), զենքի և շրջապատի համար մեծ վտանգ ներկայացնող առարկաների հետ վարվելու կանոնների խախտման (ՀՀ ՔՕ 351), տրանսպորտային միջոցներ վարելու և շահագործելու կանոնների խախտման (ԱՀ ՔՕ 351-րդ հոդված), դիտավորությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու (ԱՀ ՔՕ 126-րդ հոդված) և դիտավորյալ սպանության (ԱՀ ՔՕ 120-րդ հոդված) դեպքեր:

07 Февраля 2025 - 11:11
В результате эффективной деятельности в январе 2025 года раскрыты все зарегистрированные Военной прокуратурой преступления (100%).
Об этом заявил Armenia.Az старший помощник военного прокурора АР, руководитель пресс-службы ведомства, старший советник юстиции Фирад Алиев.
По его словам, благодаря сотрудничеству между органами Военной прокуратуры и Министерством обороны, Государственной пограничной службой, Внутренними войсками и другими военными структурами, а также превентивным мерам, в январе 2025 года в Вооруженных cилах Азербайджанской Республики (АР) вообще не было зарегистрировано случаев неисполнения приказа (статья 328 Уголовного кодекса АР), дезертирства (статья 334 УК АР), нарушения правил обращения с оружием и предметами, представляющими повышенную опасность для окружающих (статья 350 УК АР), нарушения правил вождения и эксплуатации автомобилей (статья 351 УК АР), умышленного причинения тяжкого вреда здоровью (статья 126 УК АР) и умышленного убийства (статья 120 УК АР).