06 Փետրվարի 2025 - 16:26
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն, իրոք, կոչ է արել դադարեցնել Բաքվում Ռուսաստանի տան աշխատանքը՝ որպես իրավաբանական անձ գրանցման բացակայության պատճառով։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է «Ռոսսոտրուդնիչեստվոյի» ղեկավար Եվգենի Պրիմակովը «Ռոսիա-24» հեռուստաալիքի եթերում։
«Այնտեղ ասվում է, որ մեր ներկայացուցչությունը՝ Ռուսական տեղեկատվական և մշակութային կենտրոնը (ՌՏՄԿ), որը նաև հայտնի է որպես «Ռուսական տուն», պետք է գրանցվի որպես իրավաբանական անձ տեղական օրենսդրությամբ։
«Ռուսական տունը» Բաքվում պետք է մեկուկես ամսվա ընթացքում հեռանա իր վարձակալած տարածքից, սեփականատերը հայտարարել է այն շտապ վաճառելու իր մտադրության մասին»,- ասել է Պրիմակովը։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ ադրբեջանական կողմը դիվանագիտական խողովակներով Ռուսաստանին պաշտոնական ծանուցում է ուղարկել Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքում «Ռոսսոտրուդնիչեստվո» գործակալության աշխատանքի դադարեցման մասին։
Նշենք, որ նմանատիպ քայլ էր արվել նաև ԱՄՆ ՄԶԳ-ի (USAID) հետ կապված։ «Ադրբեջանն ինքը դարձել է դոնոր և արտաքին օգնության կարիք չունի, հատկապես, եթե այն տրամադրվում է ոչ թափանցիկ սխեմաների հիման վրա և կազմակերպությունների միջոցով, որոնց կառուցվածքն ակնհայտորեն հետախուզական բնույթ է կրում», - նշված էր տեղեկատվության մեջ։

• Примаков: МИД Азербайджана действительно призвал прекратить работу «Русского дома» в Баку
МИД Азербайджана действительно призвал прекратить работу «Русского дома» в Баку из-за отсутствия регистрации в качестве юрлица.
Как передает Armenia.Az, об этом заявил глава Россотрудничества Евгений Примаков в эфире телеканала «Россия-24».
«Там говорится о том, что наше представительство, Российский информационно-культурный центр (РИКЦ), он же в народе называется «Русский дом», должен быть зарегистрирован в качестве юридического лица по местному законодательству.
«Русский дом» в Баку в течение полутора месяцев должен покинуть арендуемое им помещение - владелец заявил о намерении срочно продать его», - рассказал Примаков.
Ранее стало известно, что азербайджанская сторона направила России по дипломатическим каналам официальное уведомление о прекращении работы агентства «Россотрудничество» на территории Азербайджанской Республики.
Об этом сообщил Report со ссылкой на информированные источники.
Ранее аналогичный шаг был предпринят в отношении USAID. «Азербайджан сам стал донором и не нуждается в помощи извне, особенно если она оказывается на основе непрозрачных схем и через организации, структура которых носит явно разведывательный характер», — отмечается в информации.