06 Փետրվարի 2025 - 11:10
Թուրքական ներդրումային հիմնադրամի (ԹՆՀ) նոր կենտրոնակայանում տեղի է ունեցել՝ Թուրքական պետությունների կազմակերպության (ԹՊԿ) գլխավոր քարտուղար Կուբանիչբեկ Օմուրալիևի, ԹՆՀ նախագահ Բաղդադ Ամրեևի և հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Ռամիլ Բաբաևի հանդիպումը։
Ինչպես հայտնում է AZERTAC-ը, հանդիպմանը քննարկվել են՝ ԹՊԿ անդամ և դիտորդ երկրների միջև տնտեսական համագործակցության ամրապնդման հնարավորությունները։ Կողմերը մատնանշել են՝ Թուրքական ներդրումային հիմնադրամի կարևորությունը՝ որպես տարածաշրջանային զարգացման խթանման, առևտրի խթանման և թուրքական աշխարհում համատեղ ներդրումային ծրագրերի դյուրացման համար կենտրոնական մեխանիզմ: Նրանք քննարկել են ԹՊԿ շրջանակներում՝ առաջնահերթ ոլորտներում ռեսուրսների բաշխման ռազմավարությունը, կայուն զարգացումը խթանելու և միավորված տարածքային համայնքներում տնտեսական ինտեգրման ամրապնդումը: Այդ կապակցությամբ Կ.Օմուրալիևն.ընդգծել է՝ կոնկրետ ծրագրերի ֆինանսավորման նպատակով հիմնադրամի արագ օգտագործման անհրաժեշտությունը։
Թուրքական ներդրումային հիմնադրամի նախագահ Բ.Ամրեևը տեղեկատվություն է տրամադրել՝ հիմնադրամի նպատակների և խնդիրների, ինչպես նաև ընթացիկ գործունեության մասին: Կողմերը քննարկել են ընթացիկ նախագծերը և նոր նախաձեռնությունները՝ ուղղված տարածաշրջանային խնդիրների հաղթահարմանը և տնտեսական զարգացման հնարավորությունների օգտագործմանը։

• Обсуждены возможности укрепления экономического сотрудничества тюркских государств
В новой штаб-квартире Тюркского инвестиционного фонда (ТИФ) состоялась встреча генерального секретаря Организации тюркских государств (ОТГ) Кубанычбека Омуралиева, президента ТИФ Багдада Амреева и генерального директора фонда Рамиля Бабаева.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, на встрече обсуждались возможности укрепления экономического сотрудничества между странами-членами и странами-наблюдателями ОТГ. Стороны указали на важность ТИФ как центрального механизма для продвижения регионального развития, стимулирования торговли и содействия совместным инвестиционным проектам в тюркском мире. Они обсудили стратегии распределения ресурсов в приоритетных секторах, содействия устойчивому развитию и усиления экономической интеграции в рамках ОТГ. В этой связи К.Омуралиев подчеркнул необходимость скорейшего задействования фонда для финансирования конкретных проектов.
Президент ТИФ Б.Амреев предоставил информацию о целях и задачах фонда, а также о его нынешней деятельности. Стороны рассмотрели текущие проекты, обсудили новые инициативы, направленные на преодоление региональных проблем и использование возможностей для экономического развития.
В завершение встречи ОТГ и ТИФ подтвердили свою приверженность укреплению сотрудничества и обязались тесно сотрудничать для реализации совместных инициатив, которые послужат повышению экономической устойчивости и конкурентоспособности тюркских государств.