06 Փետրվարի 2025 - 09:40
Փետրվարի 5-ի ցերեկը՝ ԱՀ Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության Սադարակի շրջանի դիմաց գտնվող՝ Պարույր-Սևակ գյուղի ուղղությամբ արձանագրվել է՝ 1 «ՈՒԱԶ» քաղաքացիական և 3 «ջիփ» մակնիշի ավտոմեքենաների տեղաշարժ։
Ինչպես հաղորդում է Trend-ը, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և Եվրամիության դրոշներով մեքենաները ժամանել են հայկական զինված ուժերի դիրքեր, մեքենաներից դուրս եկող մարդիկ դիտարկել են տարածքը։
Մեկ այլ նմանատիպ դեպք էլ տեղի է ունեցել ժամը 12:00-ի սահմաններում՝ Քելբեջարի շրջանի դիմաց տեղակայված՝ Գյորուսի շրջչանի Բուրուն բնակավայրի ուղղությամբ։
Պարզվել է, որ Հայաստանի զինված ուժերի դիրքեր են ժամանել՝ «ՈւԱԶ» մակնիշի 1 մարտական մեքենա և ԵՄ դրոշով 2 Land-Cruiser-LX մակնիշի ավտոմեքենա։
Երկու միջադեպերի ժամանակ էլ ԵՄ դիտորդական առաքելության պատվիրակության գործունեությունը տարածքում՝ արձանագրվել է տեխնիկական հսկողության սարքավորումների միջոցով:

06 Февраля 2025 - 09:11
Днем 5 февраля зафиксировано движение 1 гражданского автомобиля типа УАЗ и 3 автомобилей типа джип в направлении села Парюр-Севак, расположенного напротив района Садарак Нахчыванской Автономной Республики Азербайджана.
Как сообщает Trend, после того, как на позиции армянских вооруженных сил въехали автомобили с флагами Международного комитета Красного Креста и Евросоюза, вышедшие из автомобилей лица вели наблюдение за местностью.
Еще один аналогичный инцидент произошел около 12:00 в направлении населенного пункта Бурун Горусского района, расположенного напротив Кельбаджарского района.
Установлено, что к позициям вооруженных сил Армении прибыли 1 военный автомобиль марки УАЗ и 2 автомобиля марки Land-Cruiser-LX с флагом ЕС.
Во время обоих инцидентов действия делегации Миссии наблюдателей Европейского союза в этом районе фиксировались техническими средствами наблюдения.