• Ֆրանսիացի պրոֆեսոր. Ադրբեջանի կողմից Ղարաբաղի վերադարձը Փարիզում բացասական արձագանք առաջացրեց
2020 թվականից հետո մի շարք արևմտյան տերությունների վերաբերմունքը Ադրբեջանի նկատմամբ նկատելիորեն փոխվել է, ինչը հատկապես դրսևորվեց արձագանքում Բաքվի կողմից իր տարածքային ամբողջականության վերականգնմանը։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին «Ֆրանսիան և հայ-ադրբեջանական հակամարտությունը» թեմայով համաժողովում հայտարարել է Կոտ Դ'ազուր համալսարանի հանրային իրավունքի պրոֆեսոր Քրիստիան Վալյարը։
Նրա խոսքով, այն փաստը, որ Ադրբեջանը վերադարձրել է իր միջազգայնորեն ճանաչված տարածքների 20%-ը, չափազանց բացասական արձագանք ստացավ մի շարք երկրներում, այդ թվում՝ Ֆրանսիայում:
«Ֆրանսիան միշտ աջակցություն է հայտնել Ադրբեջանի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը։ Մինչև 2020 թվականը Բաքվի և Փարիզի հարաբերությունները զարգանում էին դինամիկ և արդյունավետ։ 2017 թվականին իմ առաջին այցի ժամանակ ես Բաքվում հանդիպեցի ֆրանսիացի դիվանագետների հետ, և նրանք նշեցին երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները, սակայն 2020 թվականից հետո բոլոր հաջող գործընթացները կանգ են առել։ Ադրբեջանը կարևոր տեղ է զբաղեցնում Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում»,- ընդգծել է Վալլարը։

31 Января 2025 - 11:27
После 2020 года отношение ряда западных держав к Азербайджану заметно изменилось, что особенно проявилось в реакции на восстановление Баку своей территориальной целостности.
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил профессор публичного права Университета Лазурного берега Кристиан Валлар на конференции «Франция и армяно-азербайджанский конфликт».
По его словам, факт возвращения Азербайджаном 20% своих международно признанных территорий вызвал крайне негативную реакцию ряда стран, включая официальный Париж.
«Франция всегда выражала поддержку суверенитету и территориальной целостности Азербайджана. До 2020 года отношения между Баку и Парижем развивались динамично и плодотворно. Во время моего первого визита в 2017 году я встречался с французскими дипломатами в Баку, и они отмечали перспективы развития торгово-экономических отношений между двумя странами, однако после 2020 года все успешные процессы застопорились. Азербайджан занимает важное место в регионе Южного Кавказа», — подчеркнул Валлар.