• AZAL-ի ինքնաթիռի վթարը. մեզ հայտնի են մեղավորների անուններն ու կոչումները - Caliber.Az-ի բացառիկը
Ինչպես հավաստի աղբյուրներից հայտնի է դարձել Caliber.Az-ին, «Ադրբեջանական ավիաուղիների» ինքնաթիռի կործանման փաստով հարուցված քրեական գործով Ռուսաստանում անցկացված հետաքննությունը հաստատել է, որ ինքնաթիռը խոցվել է «Պանցիր Ս-1» հակաօդային պաշտպանության համակարգով։ Այս կայանքը Ռուսաստան է բերվել Սիրիայից։ Բացի այդ, ինչպես տեղեկացանք, ռուսական կողմի հետաքննությունը հաստատել է ադրբեջանական ինքնաթիռի դեմ ռադիոէլեկտրոնային պայքարի համակարգերի կիրառումը, ինչի հետևանքով օդանավի կառավարման համակարգը շարքից հանվել է։
Ռուսաստանում անցկացված հետաքննության արդյունքում պարզվել է ոչ միայն քաղաքացիական ինքնաթիռի վրա կրակ բացած անձի, այլև հրաման տվողի ինքնությունը։ Ավելին, մեր խմբագրակազմն արդեն գիտի այդ մարդկանց անուններն ու կոչումները, և մենք ընթերցողների հետ անպայման կկիսվենք այս տեղեկատվությամբ ճիշտ ժամանակին։
Իսկ առայժմ մենք դիմում ենք Կրեմլի պաշտոնյաներին. վստահ եղեք, մեզ արդեն հայտնի են ողբերգության անմիջական պատասխանատու զինվորականների անուններն ու կոչումները։ Իհարկե, դուք կարող եք շարունակել հավատարիմ մնալ ճշմարտությունը թաքցնելու գծին՝ փաստացի դառնալով հանցագործության մեղսակից։ Կամ էլ կարող եք գործել պատվով, չձգձգել գործընթացը և ընդունել ողբերգության պատասխանատվությունը:
Որովհետև ձեր վարքագիծը հիմա անազնիվ է, մանր և ուղղակի ամոթալի: Մենք հասկանում ենք ուրիշներին մեղադրելու, տասնյակ այլընտրանքային տարբերակներ ստեղծելու ձեր ցանկությունը, ինչպես դա եղավ մալայզիական Boeing-ի կամ հարավկորեական ինքնաթիռի դեպքում։ Բայց Ադրբեջանը երբեք իրեն այդպես չի պահել Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում։ Նույնիսկ ձեր ռազմական ուղղաթիռի հետ կապված իրավիճակում, որը խոցվել էր ադրբեջանցի զինվորականների կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին։ Հիշեցնենք, որ գիշերը ցածր բարձրության վրա, անջատված տրանսպոնդերներով, այդ ուղղաթիռն ուղեկցում էր հայկական շարասյունին, որը շարժվում էր դեպի սահմանի Նախչըվանի հատված։ Նախագահ Ալիևն այն ժամանակ կարող էր պնդել, որ դա օրինական ռազմական թիրախ է, և նա միանգամայն ճիշտ կլիներ, բայց նա տղամարդու պես վարվեց. ներողություն խնդրեց, ուղղաթիռի արժեքը վճարվեց, և փոխհատուցում տրվեց զոհերի ընտանիքներին:
Մենք նաև կփարատենք Ղարաբաղում սպանված ռուս խաղաղապահների մասին առասպելը, որոնց լուսանկարներն, ի դեպ, համացանցում հայտնվել են ձեր իսկ հատուկ ծառայությունների կողմից։ Ռուսական խաղաղապահ զորախումբը նախապես զգուշացվել էր, որ 2023 թվականի սեպտեմբերի 23-ին՝ հակաահաբեկչական գործողության օրը, նրանց միակ խնդիրը բազայում մնալն է:
Եվ զորախմբի ճնշող մեծամասնությունը հաջողությամբ կատարեց այս «դժվար» առաջադրանքը։ Բացառություն են կազմել մի քանի սպաներ, ովքեր որոշել են լքել բազայի տարածքը՝ անտեսելով նախազգուշացումները և չհամակարգելով իրենց գործողությունները ադրբեջանական կողմի հետ։ Մարտական գործողությունների պայմաններում ցանկացած չհամաձայնեցված մեքենա ինքնաբերաբար դառնում է թիրախ, և, ցավոք, այդ սպաները հայտնվել են կրակի տակ։ Հենց այդ պատճառով էլ հստակ ասվել է. չլքել բազայի տարածքը։ Չնայած իրավիճակի ողբերգական բնույթին՝ ադրբեջանական կողմը ստանձնեց կատարվածի պատասխանատվությունը, ներողություն խնդրեց և պատասխանատվության ենթարկեց մեղավորներին։
Հիմա հարց. ի՞նչ է լինելու հետո ադրբեջանա-ռուսական հարաբերություններում։ Ինչպես մեզ հայտնեցին իրազեկ աղբյուրները, եթե Ռուսաստանը փորձի կոծկել գործը և չհրապարակել հետաքննության արդյունքները, Ադրբեջանը կդիմի միջազգային իրավական ատյաններին։ Ավելին, պատասխանատվությունն ընդունելուց հրաժարվելը բեկումնային կետ կդառնա ադրբեջանա-ռուսական հարաբերություններում՝ դրանից բխող բոլոր հետևանքներով։ Ռուսաստանին բարեկամ արդեն մի քանի պետություններ են մնացել, և շուտով նա կարող է կորցնել ևս մեկը՝ Ադրբեջանը։ Մանավանդ, որ Ռուսաստանի առանց այն էլ ցածր իմիջը Ադրբեջանի բնակչության շրջանում զգալիորեն վատթարացել է վերջին իրադարձությունների լույսի ներքո։

24 Января 2025 - 17:35
Как стало известно Caliber.Az из достоверных источников, расследование, проводимое в России по уголовному делу о крушении самолета «Азербайджанских Авиалиний», подтвердило, что воздушное судно было сбито системой ПВО «Панцирь С-1». Эта установка была доставлена в Россию из Сирии. Также, как нам стало известно, российское следствие подтвердило применение против азербайджанского самолета средств РЭБ, что привело к выводу из строя системы управления воздушным судном.
Следствие в России установило не только лицо, открывшее огонь по гражданскому самолету, но и того, кто отдал этот приказ. Более того, нашей редакции уже известны имена и звания этих людей, и мы обязательно поделимся данной информацией с читателями в нужное время.
Пока же мы обращаемся к кремлевским чиновникам: будьте уверены, мы уже знаем имена и звания непосредственно виновных в трагедии военных. Конечно, вы можете продолжать придерживаться линии сокрытия правды, фактически становясь соучастниками преступления. Или же вы можете поступить по чести, не затягивая процесс, и признать ответственность за трагедию.
Потому что то, как вы ведете себя сейчас, – бесчестно, мелочно и откровенно позорно. Мы понимаем ваше желание обвинить других, создать десятки альтернативных версий, как это было с малазийским «Боингом» или южнокорейским лайнером. Но Азербайджан в отношениях с Россией никогда так себя не вел. Даже в ситуации с вашим военным вертолетом, который был сбит азербайджанскими военными 9 ноября 2020 года. Напомним, он ночью, на низкой высоте, с отключенными транспондерами сопровождал армянскую колонну, выдвинувшуюся к нахчыванскому участку границы. Президент Алиев мог бы тогда аргументированно заявить, что это была законная военная цель, и был бы абсолютно прав, но он поступил по-мужски: принес извинения, стоимость вертолета была оплачена, а компенсации семьям погибших – выплачены.
Также развеем миф об убитых российских миротворцах в Карабахе, чьи фотографии, кстати, были слиты в сеть вашими же спецслужбами. Российский миротворческий контингент был заранее предупрежден, что 23 сентября 2023 года, в день антитеррористической операции, их единственная задача – оставаться на базе и не высовываться. И подавляющее большинство контингента с успехом справилось с этой «сложной» задачей. Исключение составили несколько офицеров, которые решили выехать за пределы базы, проигнорировав предупреждения и не согласовав свои действия с азербайджанской стороной. В условиях боевых действий любая несогласованная машина автоматически становится мишенью, и, к сожалению, эти офицеры попали под огонь. Именно поэтому было четко сказано: не высовываться. Несмотря на трагичность ситуации, азербайджанская сторона взяла на себя ответственность за произошедшее, принесла извинения и привлекла виновных к ответственности.
Теперь вопрос: что будет дальше в азербайджано-российских отношениях? Как сообщили нам информированные источники, если Россия попытается замять дело и не обнародует результаты расследования, Азербайджан обратится в международные правовые инстанции. Более того, отказ признать ответственность со всеми вытекающими последствиями станет точкой разлома в азербайджано-российских отношениях. У России и так осталось немного дружественных государств, и вскоре она рискует потерять еще одно – Азербайджан. Тем более, что и без того невысокий имидж России среди населения Азербайджана значительно ухудшился в свете последних событий.