• 85 երկրների ադրբեջանցիների մասնակցությամբ տեսակոնֆերանս է կայացել
Ադրբեջանի Սփյուռքի հետ աշխատանքի պետական կոմիտեի կազմակերպչական աջակցությամբ կազմակերպվել է տեսակոնֆերանս, որին մասնակցել է 85 երկրի շուրջ 1000 հայրենակից։ 2024 թվականի արդյունքներին նվիրված տեսակոնֆերանսին մասնակցել են՝ «Ադրբեջանի տների», համակարգող խորհուրդների, արտերկրների հանգստյան օրերի դպրոցների ներկայացուցիչներ, աշխարհի հեղինակավոր համալսարանների և գիտահետազոտական կենտրոնների ադրբեջանցի գիտնականներ և դասախոսներ, տարբեր ոլորտներ ներկայացնող հեղինակավոր անձինք, մշակույթի և արվեստի գործիչներ։
Ինչպես Trend-ին հայտնել են Սփյուռքի հետ աշխատանքի պետական կոմիտեից, իր բացման խոսքում Պետական կոմիտեի նախագահ Ֆուադ Մուրադովը տեղեկացրել է՝ Ադրբեջանի պետության սփյուռքի քաղաքականության, 2024 թվականին իրականացված նախագծերի մասին, պատմել է սփյուռքի շինարարության նոր կարևոր փուլի մասին, շնորհակալություն է հայտնել այս ոլորտում ներդրում ունեցող հայրենակիցներին: Նշվել է, որ մեր երկիրն աշխարհում արժանիորեն ներկայացնող հայրենակիցների համախմբվածությունը վկայությունն է այն բանի, որ նրանք մշտապես Ադրբեջանի պետության կողքին են, և սա ուժեղ ադրբեջանական սփյուռքի ձևավորման ամենավառ օրինակն է։
Պետական կոմիտեի և ադրբեջանական սփյուռքի տարեկան գործունեության մասին կարճ տեսահաշվետվության ներկայացումից հետո, տեղի է ունեցել մտքերի լայն փոխանակում տարվա արդյունքների վերաբերյալ։
Խոսելով Սփյուռքի շինարարության ոլորտում նախորդ տարի գրանցված անթիվ հաջողությունների մասին՝ հայրենակիցները բարձր են գնահատել կատարված աշխատանքը, իրականացվող նախագծերը և արտահայտել իրենց առաջարկները։ Ելույթ ունեղողները նշել են, որ տարեցտարի ավելի համակարգված մոտեցում է մշակվում՝ մեր ազգային շահերն աշխարհի ուշադրությանը արժանացնելու ուղղությամբ։ Նրանք ավանդույթ դարձած տեսակոնֆերանսը դիտարկել են՝ որպես սփյուռքի նկատմամբ ժամանակակից հայեցակարգային մոտեցում ձևավորող հզոր քաղաքական հարթակ։
Համաժողովի ընթացքում ներկայացվել են՝ արտերկրներում բնակվող ադրբեջանցի երաժիշտների ելույթները, ցուցադրվել են սփյուռքի ներկայացուցիչների, «Ադրբեջանի տների» և հանգստյան օրերի դպրոցների կոլեկտիվների պատրաստած տեսանյութերը։ Յուրաքանչյուր կատարում, յուրաքանչյուր տեսանյութ ընդունվել է բուռն ծափահարություններով։

• Состоялась видеоконференция с участием азербайджанцев из 85 стран
При организационной поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой Азербайджана организована видеоконференция, в которой приняли участие около 1000 соотечественников из 85 стран. В видеоконференции, посвященной итогам 2024 года, приняли участие представители «Домов Азербайджана», координационных советов, школ выходного дня за рубежом, азербайджанские ученые и профессора престижных вузов и научных центров мира, авторитетные лица, представляющие различные сферы, деятели культуры и искусства.
Как сообщили Armenia.Az в Государственном комитете по работе с диаспорой, выступая со вступительным словом, председатель Госкомитета Фуад Мурадов проинформировал о диаспорской политике азербайджанского государства, проектах, реализованных в 2024 году, рассказал о новом важном этапе строительства диаспоры, поблагодарил соотечественников, внесших вклад в эту сферу. Было отмечено, что сплоченность соотечественников, достойно представляющих нашу страну в мире, является показателем того, что они всегда рядом с азербайджанским государством, и это самый яркий пример формирования сильной азербайджанской диаспоры.
После презентации краткого видеоотчета о годовой деятельности госкомитета и азербайджанской диаспоры состоялся широкий обмен мнениями по итогам года.
Говоря о бесчисленных успехах, достигнутых в прошлом году в области диаспорского строительства, соотечественники высоко оценили проделанную работу, реализуемые проекты, высказали свои предложения. Выступившие отметили, что с каждым годом формируется более системный подход в сфере доведения наших национальных интересов до внимания мира. Ставшую традицией видеоконференцию они расценили как мощную политическую платформу, формирующую современный концептуальный подход к диаспоре.
В ходе конференции были представлены выступления азербайджанских музыкантов, проживающих за рубежом, продемонстрированы видеоматериалы, подготовленные представителями диаспоры, коллективами «Домов Азербайджана» и школ выходного дня. Каждое выступление, каждый видеоматериал встречались бурными аплодисментами.
На видеоконференции группа соотечественников, внесших важный вклад в деятельность азербайджанской диаспоры, была награждена медалью Азербайджана «За заслуги в диаспорской деятельности».
Участники конференции выразили благодарность Президенту Ильхаму Алиеву и Первому вице-президенту Мехрибан Алиевой за чуткое отношение и заботу об азербайджанцах мира.