23 Հունվարի 2025 - 14:25
Վերջին մեկ տարում՝ Ադրբեջանում զբաղվածության ապահովման միջոցառումներին ներգրավվել է հաշմանդամություն ունեցող մոտ 13 հազար մարդ։
Այս մասին հայտնել են աշխատանքի և բնակչության սոցիալական պաշտպանության նախարարությունից։
Նախարարության ենթակայությամբ գործող Զբաղվածության պետական գործակալությունը՝ 10,9 հազար մարդու ապահովել է համապատասխան աշխատանքով։
Բացի այդ, անցյալ տարի ինքնազբաղվածության ծրագրում ընդգրկվել է՝ հաշմանդամություն ունեցող 1,5 հազար մարդ։ Ծրագրի շրջանակներում նրանք ստացել են ապրանքներ և նյութեր՝ սեփական փոքր տնտեսություններ ստեղծելու համար։
Միաժամանակ, վերջին մեկ տարվա ընթացքում գործակալությունը ներգրավել է մոտ 500 հաշմանդամություն ունեցող անձանց մասնագիտական ուսուցման՝ աշխատաշուկայում պահանջարկ ունեցող մասնագիտությունների գծով։

• Минтруда: Около 10,9 тыс. людей с инвалидностью трудоустроены в прошлом году
За последний год в Азербайджане около 13 тысяч людей с инвалидностью были вовлечены в мероприятия по обеспечению занятости.
Об этом Report сообщили в Министерстве труда и социальной защиты населения.
Подведомственное министерству Государственное агентство занятости обеспечило 10,9 тысяч человек подходящей работой.
Кроме того, в прошлом году 1,5 тысячи лиц с инвалидностью были привлечены к программе самозанятости. В рамках программы они получили товары и материалы для создания собственных малых хозяйств.
В то же время за последний год агентство привлекло около 500 человек с инвалидностью к профессиональной подготовке по востребованным на рынке труда специальностям.