• Ջաբրայիլի շրջանում մեկնարկել են ոռոգման ջրանցքի կառուցման նախապատրաստական ​​աշխատանքները
Ջաբրայիլի շրջանում մեկնարկել են՝ «Գըզ Գալասը» ջրամբարից 52 կմ երկարությամբ, վայրկյանում 50 խորանարդ մետր հզորությամբ հիմնական ոռոգման ջրանցքի կառուցման նախապատրաստական աշխատանքները:
Այս մասին հայտնում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով Ադրբեջանի ջրային ռեսուրսների պետական գործակալությանը կից շինարարական օբյեկտների տնօրինությանը։
Ջրանցքի կառուցումը կստեղծի կլիմայական դիմացկուն և ջրի խելացի կառավարման համակարգ՝ 252 կմ երկարությամբ ոռոգման խողովակաշարերի ցանց դնելով, որը կոռոգի Ջաբրայիլի և Ֆիզուլի շրջանների տարածքները՝ Արազ գետի երկայնքով և Միլ-Մուղանի գոտում։
Նախագծի ծախսերի մի մասը կհոգա Զարգացման իսլամական բանկը: Բանկը կտրամադրի 96,48 մլն դոլարի ֆինանսավորում։

23 Января 2025 - 12:14
Начата подготовка к строительству магистрального оросительного канала протяженностью 52 км и пропускной способностью 50 кубометров в секунду от водохранилища «Гыз Галасы» в Джебраильском районе.
Об этом сообщает Armenia.Az со ссылкой на Дирекцию строящихся объектов при Государственном агентстве водных ресурсов Азербайджана.
Строительство канала позволит создать климатически устойчивую и умную систему управления водными ресурсами путем прокладки сети оросительных трубопроводов протяженностью 252 км, которые будут орошать территории Джебраильского и Физулинского районов вдоль реки Араз и в Миль-Муганской зоне.
Часть расходов по проекту покроет Исламский банк развития. Банк предоставит финансирование в размере 96,48 млн долларов.