12 Դեկտեմբերի 2024 - 12:03
2024 թվականի դեկտեմբերի 11-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը խստորեն դատապարտել և մերժել է՝ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի կողմնակալ հայտարարությունը, որը խեղաթյուրում է երկրում մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության հետ կապված իրավիճակը և ուղղված է՝ Ադրբեջանի դատական և իրավական գործընթացներին միջամտելուն:
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է՝ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայության ղեկավար Այխան Հաջիզադեն։
«Ցավոք, վերջին 4 տարիների ընթացքում՝ պետքարտուղար Բլինկենի գլխավորությամբ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի՝ Ադրբեջանի ներքին գործերին միջամտության պատճառով, դիտարկվող ժամանակահատվածը կորած է համարվում՝ ադրբեջանա-ամերիկյան հարաբերությունների համար, որոնք բազմաթիվ ժամանակաշրջաններում հայտնի են. եղել բարեկամությամբ և համագործակցությամբ: Բոլորը քաջատեղյակ են, որ Էնթոնի Բլինքենի երկակի ստանդարտների դիրքորոշումը՝ մեր երկրում մարդու իրավունքների ներկա իրավիճակի վերաբերյալ, կաթվածահար է արել ԱՄՆ-ի քաղաքականությունն ամբողջությամբ Հարավային Կովկասում։ Հուսով ենք, որ ԱՄՆ նոր վարչակազմի օրոք՝ Ադրբեջանի և ԱՄՆ-ի միջև բարեկամական և գործընկերային հարաբերությունները կվերականգնվեն»,- նշել են ԱԳՆ-ում։

12 Декабря 2024 - 10:03
Министерство иностранных дел Азербайджана 11 декабря 2024 года решительно осудило и отвергло предвзятое заявление государственного секретаря США Энтони Блинкена, искажающее ситуацию с защитой прав и свобод человека в стране и направленное на вмешательство в судебно-правовые процессы Азербайджана.
Как сообщает Аrmenia.Az, об этом заявил руководитель пресс-службы министерства иностранных дел Азербайджана Айхан Гаджизаде.
«К сожалению, из-за вмешательства Государственного департамента США во главе с госсекретарем Блинкеном во внутренние дела Азербайджана в течение последних 4 лет рассматриваемый период считается потерянным для азербайджано-американских отношений, которые на протяжении многих периодов славились дружбой и сотрудничеством. Всем хорошо известно, что выступление Энтони Блинкена с позиции двойных стандартов в отношении нынешней ситуации с правами человека в нашей стране парализовало политику США на Южном Кавказе в целом. Надеемся, что при новой администрации США отношения дружбы и партнерства между Азербайджаном и США будут восстановлены», - отметили в МИД.