• Ադրբեջանն ու Ռուսաստանը հանդիպում են անցկացրել Կասպից ծովի ծանծաղացման հարցով
Ադրբեջանի էկոլոգիայի և բնական պաշարների նախարարությունում տեղի է ունեցել հանդիպում՝ ԱՀ բնապահպանության և բնական պաշարների նախարար Մուխթար Բաբաևի և Ռուսաստանի Դաշնության բնական պաշարների և էկոլոգիայի նախարար Ալեքսանդր Կոզլովի գլխավորած պատվիրակությունների միջև՝ կապված Կասպից ծովի ծանծաղացան հետ:
Ինչպես հայտնում է AZERTAC-ը, հանդիպմանը քննարկվել են՝ Կասպից ծովի մակարդակը, ծանծաղեցման միտումները և այս գործընթացի պատճառները, էկոհամակարգի վրա ազդեցության գնահատումը, ներառյալ կենսաբանական ռեսուրսները, շրջակա միջավայրի մոնիտորինգի ոլորտում համագործակցությունը, հարմարվողականության միջոցառումները և հետևանքների մեղմացման ուղիները:
Կողմերն ընդգծել են՝ օպերատիվ և կոնկրետ միջոցներ ձեռնարկելու կարևորությունը՝ նվազագույնի հասցնելու ծովի ծանծաղացման հետևանքները ու կանխելու այդ գործընթացը, և պայմանավորվել են ապահովել առկա տվյալների ու գիտական արդյունքների փոխադարձ փոխանակումը։
Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել՝ 2025 թվականին Ռուսաստանի Դաշնությունում աշխատանքային խմբի նիստ անցկացնել՝ համապատասխան նախարարությունների և կառույցների, ինչպես նաև գիտահետազոտական ինստիտուտների ներկայացուցիչների կազմով, որոնք ստեղծված են՝ Կասպից ծովի ծանծաղացման խնդրի հետ կապված հետազոտություններ անցկացնելու համար։
Նշենք, որ աշխատանքային խումբը կմշակի՝ Կասպից ծովի մակարդակի փոփոխությունների պատճառների ուսումնասիրության, կարճաժամկետ և երկարաժամկետ կանխատեսումների և լայնածավալ մոնիտորինգի անցկացման գործողությունների ծրագիր։ Միաժամանակ կոնկրետ քայլեր կձեռնարկվեն, կանցկացվեն գիտական հետազոտություններ և կիրականացվեն այլ հարմարվողական միջոցառումներ՝ նվազեցնելու ծովի մակարդակի փոփոխության ազդեցությունը ափամերձ տարածքների վրա։

10 Декабря 2024 - 09:24
В Министерстве экологии и природных ресурсов Азербайджана состоялась встреча между делегациями во главе с министром экологии и природных ресурсов Азербайджанской Республики Мухтаром Бабаевым и министром природных ресурсов и экологии Российской Федерации Александром Козловым в связи с обмелением Каспийского моря.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, на встрече обсуждались уровень Каспийского моря, тенденции к обмелению и причины этого процесса, оценка воздействия на экосистему, в том числе биологические ресурсы, сотрудничество в области мониторинга окружающей среды, адаптационные меры и пути смягчения последствий.
Обе стороны подчеркнули важность принятия оперативных и конкретных мер для минимизации последствий обмеления моря и предотвращения этого процесса, договорились об обеспечении взаимного обмена имеющимися данными и научными результатами.
В завершение встречи была достигнута договоренность о проведении в 2025 году в Российской Федерации заседания Рабочей группы в составе представителей соответствующих министерств и структур, а также научно-исследовательских институтов, созданной для проведения исследований в связи с проблемой обмеления Каспийского моря.
Отметим, что Рабочей группой будет разработан план мероприятий по изучению причин изменения уровня Каспийского моря, составлению краткосрочных и долгосрочных прогнозов и проведению масштабных мониторингов. В то же время будут предприняты конкретные шаги, проведены научные исследования и осуществлены другие адаптивные меры, направленные на снижение воздействия изменения уровня моря на прибрежные территории.