09 Դեկտեմբերի 2024 - 11:21
1992 թվականին Հայաստանի նախկին իշխանությունները փորձեցին աշխարհին ներկայացնել՝ Խոջալուի կոտորածի հետ կապված իրադարձությունների ամբողջությամբ խեղաթյուրված վարկածը։
Այս մասին Armenia.Az-ին հայտնել ՝է Թուրքիայի խորհրդարանի արտաքին կապերի կոմիտեի նախագահ Ֆուաթ Օքթայը։
«Ցավոք, այն ժամանակ արևմտյան որոշ երկրների խորհրդարաններ աջակցեցին Հայաստանին և հայկական լոբբիին։ Այսօր այդ աջակցությունը շարունակվում է, մասնավորապես Ֆրանսիայի կողմից։ Միացել են նաև այն երկրները, որոնք Թուրքիան համարում է իր դաշնակիցները։ Արևմուտքի երկակի ստանդարտները դեռ պահպանվում են. Պատկերացրեք, որ չնայած ադրբեջանական տարածքների 20%-ի օկուպացմանը, նրանք փորձում էին թյուր տպավորություն ստեղծել, թե իբր հայկական հողերն օկուպացվել են։ Իրենց գործողություններից ուշադրությունը շեղելու համար նրանք անհիմն մեղադրանքներ են ներկայացրել 1915 թվականին Թուրքիայի կողմից հայերի ենթադրյալ ցեղասպանության վերաբերյալ։ Բայց նրանք հաշվի չէին առել, որ պատմական փաստերն անխուսափելիորեն ջրի երես են դուրս գալու։ Այժմ և՛ Ադրբեջանը, և՛ Թուրքիան մեծ աշխատանք են տանում ճշմարտությունը համաշխարհային հանրությանը ներկայացնելու համար՝ օգտագործելով հիմնավորված ապացույցներ և փաստաթղթեր»,- նշել է կոմիտեի նախագահը։
Խոսելով «Պառլամենտարիզմ. ավանդույթներ և հեռանկարներ» միջազգային խորհրդարանական համաժողովի մասնակիցների՝ Ադրբեջանի օկուպացիայից ազատագրված տարածքներ կատարած այցի մասին՝ Ֆուաթ Օքթայն ընդգծել է վերականգնման և բարեկարգման լայնածավալ աշխատանքները.
«Մեզ համար այս ուղևորության ամենահրաշալի բանն այն էր, որ Խանքենդին, Շուշան, Խոջալուն և մնացած բոլոր տարածքները ազատագրվել են և գտնվում են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ։ Այս այցի ընթացքում, հատկապես Շուշայում, մենք տեսանք ահռելի առաջընթաց՝ ազատագրված տարածքների վերականգնման գործում։ Այստեղ Ֆիզուլիից ճանապարհին ականատես եղանք հողերի մշակմանը, ինչպես նաև Ֆիզուլիի ու Շուշայի լայնածավալ վերակառուցմանը»։

• Фуат Октай: На освобожденных от оккупации территориях Азербайджана наблюдается большой прогресс
Бывшие власти Армении в 1992 году пытались представить миру совершенно искаженную версию событий, связанных с резней в Ходжалы.
Об этом Armenia.Az заявил председатель комитета по внешним связям парламента Турции Фуат Октай.
«К большому сожалению, парламенты некоторых западных стран тогда поддерживали Армению и армянское лобби. Сегодня эта поддержка продолжается, в частности, со стороны Франции. К этому подключились и страны, которые Турция считает своими союзниками. Двойные стандарты Запада сохраняются до сих пор. Представьте, что несмотря на то, что 20% азербайджанских территорий были оккупированы, они пытались сформировать ложное представление о том, что якобы армянские земли подверглись оккупации. Чтобы отвлечь внимание от своих действий, они выдвигали необоснованные обвинения о якобы геноциде армян со стороны Турции в 1915 году. Но они не учитывали, что исторические факты неизбежно выйдут на свет. Сейчас и Азербайджан, и Турция ведут большую работу по донесению правды до мировой общественности с использованием обоснованных доказательств и документов», – отметил глава комиссии.
Говоря о посещении освобожденных от оккупации территорий Азербайджана участниками Международной парламентской конференции «Парламентаризм: традиции и перспективы», Фуат Октай подчеркнул масштабные работы по восстановлению и благоустройству:
«Самым прекрасным в этой поездке для нас стало то, что Ханкенди, Шуша, Ходжалы и все остальные территории освобождены и находятся под контролем Азербайджана. Во время этого визита, особенно в Шуше, мы увидели грандиозные успехи в восстановлении освобождённых территорий. На пути из Физули сюда мы стали свидетелями возделывания земель, а также масштабной реконструкции Физули и Шуши».