07 Դեկտեմբերի 2024 - 10:26
Մի քանի օր առաջ մտավոր սեփականության գործակալությունը հայտարարել է՝ BehrooZ Abshar YouTube ալիքից «Յար գելդի» երգը ներկայացնող տեսահոլովակի հեռացման մասին, որը ժամանակին կատարել է Ադրբեջանի ժողովրդական արտիստ Շովքեթ Ալեքբերովան, (երաժշտությունը՝ Ադիլ Գերայի, խոսքերը՝ Ալի Քերիմիի) որպես հայկական երաժշտության օրինակ։
Գործակալությունը հայտնում է նաև, որ հետաքննության ընթացքում BehrooZ Abshar YouTube ալիքում ներկայացվել են ևս մի քանի երգեր՝ որպես հայկական երաժշտության նմուշներ: «Թոհվե» Շովքեթ Ալեքբերովայի կատարմամբ՝ «ռեկվիզիտով» «Հայկական երաժշտություն, կովկասյան (թուրքերեն) Երաժշտություն 10. Շովքեթ Ալեքբերովա «Գեթմե, ամանդըր»՝ «ռեկվիզիտով» հայկական երաժշտություն, Կովկասյան (թուրքերեն) Երաժշտություն 11. Շովքեթ Ալեքբերովա Երաժշտություն 13., «Յավաշ, յավաշ» երգը՝ «ռեկվիզիտով» հայկական երաժշտություն, կովկասյան (թուրքերեն) Երաժշտություն 12 Շովքեթ Ալեքբերովա և «Բայրամ շամլարը»՝ (ռեկվիզիտով) հայկական երաժշտություն, կովկասյան (թուրքերեն) երաժշտություն 13 Շովքեթ Ալեքբերովա:
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասվում է Մտավոր սեփականության գործակալության տրամադրած տեղեկատվության մեջ։
Նշվում է, որ «Թոհվե» երգի երաժշտությունը պատկանում է Ֆիրանգիզ Բաբաևային, իսկ տեքստը՝ Բաբա Վեզիրօղլուին։ Երգը ձայնագրվել է 1980 թվականի մայիսի 30-ին Ադիլ Բագիրովի ղեկավարությամբ՝ Շ.Ալեքբերովայի կատարմամբ՝ Խաթիրա ժողովրդական գործիքների համույթի նվագակցությամբ։ Ժամանակը՝ 3 րոպե 14 վայրկյան։ Ձայնագրությունը պահվում է AzTV-ի «Ոսկե ֆոնդում»՝ 3226-S ծածկագրով։
Կոմպոզիտոր Հաջի Խանմամեդովի հեղինակած «Գեթմե ամանդըր» երգի բառերը պատկանում են Աշուղ Ալեսքերին: Ալեքբերովայի կատարմամբ այս երգը ձայնագրվել է 1971 թվականի դեկտեմբերի 13-ին՝ Ահսան Դադաշևի ղեկավարությամբ՝ Ժողովրդական գործիքների համույթի նվագակցությամբ։ Ժամանակը՝ 3 րոպե 19 վայրկյան։ Ձայնագրությունը պահվում է AzTV-ի «Ոսկե ֆոնդում»՝ 41986 ծածկագրով:
«Եվս մեկ անգամ հիշեցնում ենք, որ YouTube-ում երգչուհի Շ. Ալեքբերովայի սեփականության իրավունքի կառավարումն իրականացնում է՝ Բաքվում գործող «Միկպրո» ԲԲԸ-ն։ «Միկպրո» ԲԲԸ-ի մասնակցությամբ Մտավոր սեփականության գործակալության գործողությունների արդյունքում՝ «BehrooZ Abshar» YouTube ալիքից հեռացվել են վերոնշյալ 4 տեսանյութերը, որոնք հանգեցրել են Շ. Ալեքբերովայի՝ որպես կատարողի իրավունքների խախտմանը։ Այսպիսով, YouTube-ի ղեկավարությունը հաստատել է Շ. Ալեքբերովայի՝ որպես կատարողի իրավունքների խախտումը, և նրա խախտված իրավունքները վերականգնվել են,- հայտնել են գործակալությունում։

07 Декабря 2024 - 09:06
Несколько дней назад Агентство интеллектуальной собственности сообщило об удалении с YouTube-канала BehrooZ Abshar видео, представляющего песню Yar gəldi, которую в свое время исполняла народная артистка Азербайджана Шовкет Алекберова (музыка Адиля Герая, слова Али Керима), как образец армянской музыки.
Агентство также сообщает, что в ходе проведенного расследования были выявлено представление на YouTube-канале BehrooZ Abshar в качестве образцов армянской музыки еще нескольких песен: Töhfə в исполнении Шовкет Алекберовой с «реквизитом» «Armenian Music, Caucasian (Torkish languge) Music 10. Şövkət Ələkbərova (rare)», Getmə, amandır с «реквизитом» Armenian Music, Caucasian (Torkish languge) Music 11. Şövkət Ələkbərova (rare) Music 13., песни Yavaş-yavaş с «реквизитом» Armenian Music, Caucasian (Torkish languge) Music 12 Şövkət Ələkbərova (rare) и Bayram şamları с «реквизитом» Armenian music, Caucasian (Torkish languge) Music 13 Şövkət Ələkbərova (rare).
Как передает АЗЕРТАДЖ, об этом говорится в информации, предоставленной Агентством интеллектуальной собственности.
Отмечается, что музыка к песне Töhfə принадлежит Фирангиз Бабаевой, а текст – Бабе Везироглу. Песня была записана 30 мая 1980 года под руководством Адиля Багирова в исполнении Ш. Алекберовой в сопровождении Ансамбля народных инструментов Xatirə. Хронометраж – 3 минуты 14 секунд. Запись хранится в «Золотом фонде» АзТВ под кодовым номером 3226-S.
Текст песни Getmə, amandır, написанной композитором Гаджи Ханмамедовым, принадлежит Ашугу Алескеру. Эта песня в исполнении Ш.Алекберовой была записана 13 декабря 1971 года под руководством Ахсана Дадашева в сопровождении Ансамбля народных инструментов. Хронометраж – 3 минуты 19 секунд. Запись хранится в «Золотом фонде» AzTV под кодовым номером 41986.
Песня Yavaş-yavaş в исполнении Ш.Алекберовой на музыку Назиля Гамарлинского, слова народного поэта Бахтияра Вахабзаде, была записана 1 июля 1986 года под руководством Адиля Багирова в сопровождении ансамбля народных инструментов Xatirə. Хронометраж – 6 минут 48 секунд. Запись хранится в «Золотом фонде» АзТВ под кодовым номером 6693-S.
Музыку к песне Bayram şamları написал Джахангир Джахангиров, а слова – Шихали Гурбанов. Песня была записана 8 февраля 1968 года в исполнении Ш.Алекберовой под руководством Ахсана Дадашева в сопровождении Ансамбля народных инструментов. Хронометраж – 3 минуты 24 секунды. Запись хранится в «Золотом фонде» AzTV под кодовым номером 38485.
«Еще раз напоминаем, что управление имущественными правами певицы Ш.Алекберовой на YouTube осуществляет действующее в Баку ООО Mikpro. В результате действий Агентства интеллектуальной собственности с участием ООО Mikpro с YouTube-канала BehrooZ Abshar были удалены вышеупомянутые 4 видеоролика, повлекшие за собой нарушение прав Ш.Алекберовой как исполнителя. Тем самым руководство YouTube подтвердило нарушение прав Ш.Алекберовой как исполнительницы, и ее нарушенные права были восстановлены», - сообщили в агентстве.