03 Դեկտեմբերի 2024 - 14:13
Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը ելույթ է ունեցել՝ Մաշհադում (Իրան) Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության (ՏՀԿ) նախարարների խորհրդի 28-րդ նիստում։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են ԱԳՆ-ից, իր ելույթում նախարարը կիսվել է՝ ՏՀԿ-ի շրջանակներում համագործակցության զարգացման հեռանկարների հետ կապված Ադրբեջանի տեսլականով՝ այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են տնտեսությունը, առևտուրը, էներգետիկ անվտանգությունը, էկոլոգիան, տրանսպորտը և ենթակառուցվածքները:
Ջեյհուն Բայրամովն ասել է, որ հաջորդ տարի մեր երկիրը մտադիր է ընդունել Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովը, ուստի ընդգծել է՝ այս ուղղությամբ ՏՀԿ բոլոր երկրների ակտիվ մասնակցության անհրաժեշտությունը։ Նշվել է «ՏՀԿ տեսլական-2025» ռազմավարական փաստաթղթի կարևորությունը, որն արտացոլում է մասնակից երկրների տնտեսական ներուժը, տարածաշրջանային մարտահրավերների դեմ պայքարի նպատակները և կայուն զարգացման ոլորտի օրակարգը։
Հաշվի առնելով, որ ՏՀԿ-ի շատ երկրներ դեպի ծով ելք չունեն, նշվել է տարածաշրջանային ենթակառուցվածքային նախագծերի կարևորությունը, մասնավորապես՝ Հյուսիս-Հարավ միջանցքը, Անդրկասպյան միջին միջանցքը, թվային Մետաքսի ճանապարհը, Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղու արդիականացումը, ինչպես նաեւ տրանսպորտային նախագիծը, որը Իրանի տարածքով՝ Արևելյան Զանգեզուրի տնտեսական շրջանը կկապի Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության հետ։

03 Декабря 2024 - 14:13
Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов выступил на 28-м заседании Совета министров Организации экономического сотрудничества (ОЭС) в городе Мешхед (Иран).
Как сообщили Armenia.Az в МИД, в своем выступлении министр поделился видением Азербайджана касательно перспектив развития сотрудничества в рамках ОЭС в таких сферах, как экономика, торговля, энергетическая безопасность, экология, транспорт и коммуникации.
Джейхун Байрамов сообщил, что в следующем году наша страна намерена принять саммит Организации экономического сотрудничества, в связи с чем подчеркнул необходимость активного участия всех стран ОЭС в этом направлении. Была отмечена важность стратегического документа «Видение ОЭС-2025», отражающего экономический потенциал стран-участниц, цели в борьбе с региональными вызовами и повестку в области устойчивого развития.
Учитывая, что многие страны ОЭС не имеют выхода к морю, было заявлено о важности региональных инфраструктурных проектов, в частности коридора Север-Юг, Транскаспийского среднего коридора, цифрового Шелкового пути, модернизации железной дороги Баку-Тбилиси-Карс, а также транспортного проекта, который свяжет Восточно-Зангезурский экономический район с Нахчыванской Автономной Республикой через территорию Ирана.
Говоря о региональных инициативах, Джейхун Байрамов выразил уверенность в том, что соглашение о стратегическом партнерстве в области развития и передачи зеленой энергии между правительствами Азербайджана, Казахстана и Узбекистана, подписанное в рамках COP29, сыграет исключительную роль в обеспечении экономического развития и энергетической безопасности в нашем регионе.