02 Դեկտեմբերի 2024 - 10:38
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ հանրապետության տարբեր շրջանների հանրակացարաններում, առողջարաններում, մանկական ճամբարներում, անավարտ ու վարչական շենքերում նախկինում ժամանակավորապես հաստատված ընտանիքները՝ դեկտեմբերի 2-ին Բաքվի Գարադաղի շրջանից մեկնել են հայրենի հողեր։
Այս փուլում քաղաք է մեկնել 35 ընտանիք (133 մարդ)։
Ադրբեջանի նախագահ, Զինված ուժերի Գերագույն գլխավոր հրամանատար Իլհամ Ալիևի ղեկավարությամբ՝ Հայրենական պատերազմում ադրբեջանական բանակի տարած փայլուն հաղթանակի արդյունքում՝ նախկին հարկադիր վերաբանկները հնարավորություն ունեցան՝ կամավոր, անվտանգ և 30 տարի անց արժանապավորեն վերադառնալ հայրենիք.
Ջաբրայիլի բնակիչները երախտագիտություն են հայտնել պետության ղեկավարին և առաջին փոխնախագահ Մեհրիբան Ալիևային՝ պետական համակողմանի հոգածության համար, ինչպես նաև շնորհակալություն են հայտնել ադրբեջանական քաջարի բանակին՝ մեր հողերը օկուպացիայից ազատագրելու համար և հանգստություն մաղթել՝ հանուն այս վեհ նպատակի իրենց կյանքը զոհաբերած նահատակների հոգիներին։

• Великое возвращение: в Джебраил выехали 35 семей
Как сообщает Armenia.Az, семьи, ранее временно расселенные в общежитиях, санаториях, детских лагерях, недостроенных и административных зданиях в различных районах республики, 2 декабря выехали в родные края из Гарадагского района Баку.
На данном этапе в город отправились 35 семей (133 человека).
Жители Джебраила выразили признательность главе государства и первому вице-президенту Мехрибан Алиевой за всестороннюю государственную заботу, а также поблагодарили отважную азербайджанскую армию за освобождение наших земель от оккупации, пожелали упокоения душ шехидов, погибших во имя этой высокой цели.
Отметим, что в настоящее время в Карабахе и Восточном Зангезуре, включая бывших вынужденных переселенцев, проживает около 30 тысяч человек, в том числе работающие над реализацией проектов в этих регионах, сотрудники местных отделений различных государственных учреждений, работники возобновивших деятельность учреждений здравоохранения, образования, культуры, туризма, промышленности и энергетики.