• Նախարար. Հաջորդ տարի նախատեսվում է Ղարաբաղի համալսարան ընդունել մինչև 1500 ուսանող
«Այս ցուցանիշը կարող է փոխվել։ Հիմնականում գործող ֆակուլտետների հիման վրա կստեղծվեն նոր մասնագիտություններ, ի հայտ կգան մանկավարժական մասնագիտությունների նոր ուղղություններ՝ քիմիայի, կենսաբանության, ֆիզիկայի, աշխարհագրության դասավանդում։ Բացի այդ, կավելանա ինժեներական մասնագիտությունների թիվը։ Նախատեսում ենք նաև բժշկական ֆակուլտետ բացել»,- ասել է նախարարը։
Է.Ամրուլլաևը նշել է, որ արդեն սկսվել են համալսարանի երկու նոր մասնաշենքերի կառուցման նախնական աշխատանքները։
Նախարարի խոսքով, ակնկալվում է, որ հաջորդ տարվանից Ղարաբաղի համալսարանում կսովորեն նաև թուրքալեզու և Իսլամական համագործակցության կազմակերպության անդամ երկրներից ուսանողներ։ Էմին Ամրուլաևը հավելել է, որ հաջորդ տարի Ղարաբաղի համալսարանում ուսումը առաջվա պես շարունակվելու է պետական պատվերով։

02 Декабря 2024 - 09:35
«Эта цифра может измениться. В основном новые специальности будут созданы на базе существующих факультетов, появятся новые направления педагогических специальностей - преподавание химии, биологии, физики и географии. Кроме того, увеличится количество инженерных специальностей. Также планируем открыть медицинский факультет», - сказал министр.
Э.Амруллаев отметил, что предварительные работы по строительству двух новых корпусов университета уже начаты.
По словам министра, ожидается, что со следующего года в Карабахском университете также будут учиться студенты из тюркоязычных государств и стран-членов Организации исламского сотрудничества. Эмин Амруллаев добавил, что в следующем году обучение в Карабахском университете по-прежнему будет по государственному заказу.