• Ադրբեջանը զեկույց է պատրաստել Ղարաբաղում Հայաստանի ռազմական հանցագործությունների մասին
Մարդու իրավունքների համաշխարհային օրը՝ դեկտեմբերի 10-ին, մենք կներկայացնենք նոր զեկույց՝ Ղարաբաղի օկուպացիայի ժամանակ Հայաստանի կողմից իրականացված ռազմական հանցագործությունների մասին։
Այս մասին Report-ի Անկարայի բյուրոյի թղթակցին տված հարցազրույցում ասել է՝ Ադրբեջանի մարդու իրավունքների հանձնակատար Սաբինա Ալիևան (օմբուդսմեն)։
Նա նշել է, որ այդ օրը նոր զեկույցի մասին մանրամասն տեղեկատվություն կտրամադրվի մամուլի համար։ Ս.Ալիևան հիշեցրել է, որ այս թեմային անդրադարձել է նաև նոյեմբերի 24-ին՝ Սաուդյան Արաբիայի Ջիդդա քաղաքում՝ Իսլամական համագործակցության կազմակերպության մարդու իրավունքների մշտական անկախ հանձնաժողովի 24-րդ նստաշրջանում իր ելույթում։
«Իհարկե, մեր բոլոր իրադարձությունների հիմնական թեման Ղարաբաղն է։ Այս հարցում Ադրբեջանին սերտ աջակցություն է ցուցաբերում նաև ԻՀԿ-ին կից Մարդու իրավունքների մշտական անկախ հանձնաժողովը։ Խոջալուի ցեղասպանությունը ԻԿԿ-ի կողմից ճանաչվել է որպես ցեղասպանության ակտ, սուր արձագանք է հնչել հայերի կողմից Բարդայի ռմբակոծությանը, պարբերաբար ընդունվում են տարբեր բանաձևեր ու որոշումներ։ Կներկայացվի նաև մեր համատեղ զեկույցը»,- հավելել է օմբուդսմենը։
Նշենք, որ Սաբինա Ալևւան այցով գտնվում է Անկարայում՝ մասնակցելու Թուրքական աշխարհի միջնորդների միության (TDAB) միջազգային խորհրդի առաջին նիստին։

02 Декабря 2024 - 09:11
Во Всемирный день прав человека, 10 декабря, мы представим новый доклад о военных преступлениях, совершенных Арменией в период оккупации Карабаха.
Об этом в беседе с Armenia.Az заявила Уполномоченный по правам человека (омбудсмен) Азербайджана Сабина Алиева.
Она отметила, что в этот день будет предоставлена подробная информация для прессы о новом докладе. С.Алиева напомнила, что она затронула эту тему и в своем выступлении на 24-й сессии Постоянной независимой комиссии по правам человека Организации исламского сотрудничества (НПКПЧ ОИС) в городе Джидде Саудовской Аравии 24 ноября.
«Разумеется, главной темой всех наших мероприятий является Карабах. Постоянная независимая комиссия по правам человека при ОИС также оказывает близкую поддержку Азербайджану в этом вопросе. Ходжалинский геноцид признан ОИС как акт геноцида, была выражена резкая реакция на бомбардировку Барды армянами, регулярно принимаются различные резолюции и решения. Будет представлен и наш совместный доклад», — добавила омбудсмен.
Отметим, что Сабина Алиева находится с визитом в Анкаре для участия в первом заседании Международного совета Союза медиаторов тюркского мира (TDAB).