• ԱԳՆ. Ադրբեջանն ընտրվել է COP16 բյուրոյի անդամ
Դեկտեմբերի 2-13-ը՝ Էր-Ռիադում (Սաուդյան Արաբիա) կայացած ՄԱԿ-ի անապատացման դեմ պայքարի կոնվենցիայի (COP16) Կողմերի համաժողովի 16-րդ նստաշրջանի շրջանակներում Ադրբեջանը միաձայն ընտրվել է՝ որպես COP16 բյուրոյի անդամ և Կենտրոնական ու Արևելյան Եվրոպայի տարածաշրջանային խմբի երկու տարի ժամկետով նախագահ։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են ԱԳՆ-ից, իր նախագահության ընթացքում՝ Ադրբեջանը կկատարի նաև կողմերի համաժողովի փոխնախագահի պարտականությունները։
Խմբի կազմում՝ Ադրբեջանի Հանրապետության հետ մեկտեղ ներառված են Արևելյան և Կենտրոնական Եվրոպայի 15 պետություններ։
ՄԱԿ-ի անապատացման դեմ պայքարի կոնվենցիայի Արևելյան և Կենտրոնական Եվրոպայի խմբի տարածաշրջանային գործողությունների ծրագիրը, որը ստեղծվել է 2001 թվականին COP5-ի շրջանակներում, հաստատվել է 2015 թվականին: Այն սահմանում է այնպիսի առաջնահերթ ոլորտներ, ինչպիսիք են տարածաշրջանային գործունեության ուժեղացումը և էկոլոգիաական գյուղատնտեսության զարգացումը: COP16 բյուրոյի, որը ներկայացնում է 12 տարածաշրջաններ, հիմնական խնդիրներն են՝ վերահսկել COP որոշումների կատարումը և կազմակերպել ապագա հանդիպումներ: COP բյուրոն նաև վերահսկում է պարտավորությունների կատարումը նիստերի միջև ընկած ժամանակահատվածում:

• МИД: Азербайджан избран членом бюро COP16
В рамках 16-й сессии Конференции сторон Конвенции ООН по борьбе с опустыниванием (COP16), проходящей 2-13 декабря в Эр-Рияде (Саудовская Аравия), Азербайджан был единогласно избран членом бюро COP16 и председателем региональной группы Центральной и Восточной Европы сроком на два года.
Как сообщили Armenia.Az в МИД, в период председательства Азербайджан также будет выполнять функции вице-президента конференции сторон.
В группу, наряду с Азербайджанской Республикой, входят 15 государств Восточной и Центральной Европы.
Региональная программа действий группы Восточной и Центральной Европы Конвенции ООН по борьбе с опустыниванием, учрежденной в 2001 году в рамках COP5, была утверждена в 2015 году. В ней определены такие приоритетные направления, как усиление региональной деятельности и развитие экологического сельского хозяйства. Основными задачами бюро COP16, в котором представлены 12 регионов, являются контроль за реализацией решений COP и организация будущих заседаний. Бюро COP также контролирует выполнение обязательств между сессиями.