• Նոր մանրամասներ՝ Ադրբեջանում ահաբեկչական ակտ նախապատրաստելու համար դատապարտված աֆղանստանցի Խանի գործից
03 Դեկտեմբերի 2024 - 12:32
Քրեական օրենսգրքի 28, 214.2.1 և 28, 214.2.3 հոդվածներով դատապարտված և 10 տարվա ազատազրկման դատապարտված՝ Աֆղանստանի քաղաքացի Ֆավզան Մուսա Խանը բողոք է ներկայացրել վերադաս դատարան:
Ըստ Report-ի, քրեական գործի համաձայն՝ Ֆավզան Մուսա Խանը (ծնված 1990 թ.) Ադրբեջան է ժամանել արտերկրից՝ ահաբեկչական ակտ իրականացնելու մտադրությամբ։ Այստեղ նա վերահսկել է օտարերկրյա դեսպանատան շենքը, հավաքագրել է այլ անձանց՝ ահաբեկչությանը մասնակցելու համար և գործարք է կնքել՝ պայթուցիկ նյութեր ու հրազենային զենք գնելու համար ֆինանսներ ստանալու համար։ Գործի նյութերի համաձայն՝ Ֆավզան Մուսա Խանը կապված է եղել ապօրինի զինված խմբի անդամների հետ, որը միջազգային մակարդակով ճանաչվել է որպես ահաբեկչական կազմակերպություն։
Պարզվել է, որ ահաբեկչական կազմակերպության անդամները փորձել են կազմակերպել մեծ թվով օտարերկրյա միգրանտների անօրինական մուտքը եվրոպական երկրներ՝ Ադրբեջանն օգտագործելով որպես տարանցիկ գոտի։ Այս փաստի հիման վրա Պետական անվտանգության ծառայությունում հարուցել է առանձին քրեական գործ և կատարվում է քրեական հետապնդում։
Բողոք ներկայացրած Ֆավզան Մուսա Խանը խնդրում է մեղմացնել պատիժը՝ պատճառաբանելով, որ հետաքննության ընթացքում համագործակցել է հետաքննության հետ։

03 Декабря 2024 - 12:32
Гражданин Афганистана Фавзан Муса Хан, осужденный по статьям 28, 214.2.1 и 28, 214.2.3 Уголовного кодекса и приговоренный к 10 годам лишения свободы, подал апелляцию в суд вышестоящей инстанции.
Как передает Report, согласно данным уголовного дела, Фавзан Муса Хан (1990 г/р) прибыл в Азербайджан из-за рубежа с намерением совершить теракт. Здесь он вел наблюдение за зданием посольства иностранного государства, привлек других лиц для участия в теракте и заключил сделку о получении финансов на приобретение взрывчатых веществ и огнестрельного оружия. Согласно материалам дела, Фавзан Муса Хан был связан с членами незаконной вооруженной группировки, признанной на международном уровне террористической организацией.
Установлено, что члены террористической организации пытались организовать нелегальное проникновение большого числа иностранных мигрантов в европейские страны, используя Азербайджан как транзитную зону. По данному факту в Службе госбезопасности заведено отдельное уголовное дело, ведется уголовное преследование.
Подавший апелляцию Фавзан Муса Хан просит о смягчении наказания, аргументируя это тем, что сотрудничал со следствием в ходе расследования.