03 Դեկտեմբերի 2024 - 15:31
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին լրագրողներին ասել է՝ Ադրբեջանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի (ԱԳԱԱ) փոխնախագահ, ակադեմիկոս Դիլգամ Թաղիևը, ով Շուշա է ժամանել՝ Իսլամական երկրների երիտասարդ գիտնականների SINA ֆորումին մասնակցելու համար։
Նրա խոսքով, Ադրբեջանում կան բավական երիտասարդ գիտնականներ, որոնք ի վիճակի են զգալի ավանդ ներդրնել գիտության զարգացման գործում։
«Մեր երկրի 51 բուհերում սովորում է ավելի քան 320 հազար ուսանող, որոնց 96 տոկոսը երիտասարդներ են։ Բացի այդ, Ադրբեջանում կա 134 գիտական հաստատություն, որտեղ աշխատում է 14 հազար գիտաշխատող, որոնց մեծ մասը նույնպես երիտասարդներ են»,- նշել է Թաղիևը։

• НАНА о способности молодых ученых Азербайджана внести вклад в развитие науки
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил журналистам вице-президент Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) академик Дильгам Тагиев, прибывший в Шушу для участия в Форуме молодых ученых исламских стран SINA.
По его словам, в Азербайджане достаточно молодых ученых, которые способны внести значимый вклад в развитие науки.
«В 51 университете нашей страны обучаются более 320 тысяч студентов, из которых 96 процентов — молодые люди. Кроме того, в Азербайджане насчитывается 134 научных учреждения, где работают 14 тысяч исследователей, большинство из которых также являются молодыми людьми», — отметил Тагиев.