ՓակելԱնար Քերիմովը՝ առողջության սահմանափակ հնարավորություններով անձանց կենսապայմանների բարելավման անհրաժեշտության մասին
03 Դեկտեմբերի 2024 - 14:29
Ադրբեջանում մեծ աշխատանք է կատարվել՝ առողջության սահմանափակ հնարավորություններով անձանց կենսապայմանների բարելավման համար։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասել է Ադրբեջանի աշխատանքի և բնակչության սոցիալական պաշտպանության փոխնախարար Անար Քերիմովը՝ ՄԱԿ-ի կողմից Առողջության սահմանափակ հնարավորություններով մարդկանց միջազգային օրվա պատվին կազմակերպված՝ «Կլիմայական լուծումների բարելավում առողջության սահմանափակ հնարավորություններով անձանց մասնակցությամբ» թեմայով միջոցառմանը:
«Մասնավորապես, 2008 թվականին մենք միացել ենք՝ առողջության սահմանափակ հնարավորություններով անձանց իրավունքների մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիային։ Դրանից հետո բազմաթիվ այլ օրենքներ են ընդունվել, իսկ այս տարի օրենք է մտցվել՝ առողջության սահմանափակ հնարավորություններով անձանց վիճակի գնահատման նոր ընթացակարգերի մասին։ Մենք նաև ստեղծել ենք մեր սեփական ռեգիստրը։ Առողջության սահմանափակ հնարավորություններով քաղաքացիների սոցիալական նպաստների չափը ավելացվել է երեք անգամ, իսկ որոշ այլ վճարումներ՝ 2,5 անգամ։ Սակայն, չնայած այս ջանքերին, դա դեռ բավարար չէ։ Մենք համոզված ենք, որ պետք է էլ ավելի մեծ ջանքեր գործադրենք այս ուղղությամբ»,- ընդգծել է Քերիմովը։
Փոխնախարարը նշել է նաև, որ ընթացիկ միջոցառումը հանդիսանում է մի շարք նախաձեռնությունների մի մասը, որոնք անցկացվել են COP29-ից հետո ընկած ժամանակաշրջանում։

ЗакрытьАнар Керимов о необходимости улучшения условий жизни людей с ограниченными возможностями
Азербайджан проделал большую работу для улучшения условий жизни людей с ограниченными возможностями.
Как сообщает Armenia.Az, об этом сказал заместитель министра труда и социальной защиты населения Азербайджана Анар Керимов на мероприятии «Улучшение климатических решений с участием людей с ограниченными возможностями», организованном ООН в честь Международного дня людей с ограниченными возможностями.
«В частности, в 2008 году мы присоединились к Конвенции ООН о правах людей с ограниченными возможностями. С тех пор было принято множество других законов, а в этом году внедрен закон о новых процедурах оценки состояния людей с ограниченными возможностями. Мы также создали собственный реестр. Размер социальных пособий для граждан с ограниченными возможностями был увеличен в три раза, а некоторые другие выплаты выросли в 2,5 раза. Однако, несмотря на эти усилия, этого всё ещё недостаточно. Мы убеждены, что нам предстоит приложить ещё больше усилий в этом направлении», — подчеркнул Керимов.
Заместитель министра также отметил, что нынешнее мероприятие является частью серии инициатив, проводимых в период после COP29.
«Азербайджан был избран председательствующей стороной COP29, и мы считаем, что до следующей конференции в Бразилии Азербайджан будет выполнять эту роль, продолжая организовывать столь значимые мероприятия», — добавил он.