27 Նոյեմբերի 2024 - 11:14
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցչությունը կազմակերպության կենտրոնակայանում կազմակերպել է՝ «Կայուն տեսլական. արվեստը ավելի կանաչ ապագայի համար» արվեստի ցուցահանդեսը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, ցուցահանդեսի բացման արարողությանը մասնակցել են՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցիչ Էլման Աբդուլլաևը, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր կոնֆերանսի նախագահ Սիմոնա-Միրելա Միկուլեսկուն, գլխավոր տնօրենի մշակույթի գծով տեղակալ Էռնեստո Օտտոնե Ռամիրեսը, գլխավոր տնօրենի: Բնական գիտությունների հարցով տեղակալ Լիդիա Բրիտոն: Միջոցառմանը մասնակցել են նաև մի շարք երկրների առաքելությունների ղեկավարներ և դեսպաններ։
Մշտական առաքելությունում նշել են, որ ցուցահանդեսը, որն անցկացվում է՝ «Հանուն կանաչ աշխարհի համերաշխության տարվա» շրջանակում, ընդգծում է երկրի հանձնառությունը՝ կայուն զարգացմանն ու գլոբալ համերաշխությանը։
Ցուցահանդեսին ներկայացված են՝ Ադրբեջանի ժողովրդական արտիստ Սաքիթ Մամեդովի, ինչպես նաև այնպիսի հայտնի նկարիչների, ինչպիսիք են Խանլար Ասադուլլաևը, Ագշին Քյազիմովը, Մահիր Գաֆարովը, Նիհադ Աղազադեն, Չինարա Բախշիևա-Ջաֆարովան և Այնուր Մամեդովան, ինչպես նաև երիտասարդ տաղանդներ Նազիլի Ֆարզուլլաևայի և Մարիամ Աբդուլլայի աշխատանքները:

• Постпредство Азербайджана при ЮНЕСКО организовало выставку
Постоянное представительство Азербайджана при ЮНЕСКО организовало в штаб-квартире организации художественную выставку "Устойчивое видение: искусство для более зеленого будущего".
Как передает Armenia.Az, в церемонии открытия выставки выступили постоянный представитель Азербайджана при ЮНЕСКО Эльман Абдуллаев, президент Генеральной конференции ЮНЕСКО Симона-Мирела Микулеску, заместитель Генерального директора по вопросам культуры Эрнесто Оттоне Рамирес, заместитель Генерального директора по естественным наукам Лидия Брито. На мероприятии также присутствовали главы представительств и послы ряда стран.
В постпредстве отметили, что выставка, проводимая в рамках "Года солидарности во имя зеленого мира", подчеркивает приверженность страны устойчивому развитию и глобальной солидарности.
На выставке экспонируются работы народного художника Азербайджана Сакита Мамедова, а также таких известных художников Ханлара Асадуллаева, Агшина Кязымова, Махира Гафарова, Нихада Агазаде, Чинары Бахшиева-Джафаровой и Айнур Мамедовой, а также молодых талантов Назили Фарзуллаевой и Марьям Абдулла.
Мастера кисти подчеркнули яркое культурное и природное наследие Азербайджана, одновременно выступая за охрану окружающей среды.