• Հաջիևը պատասխանել է եվրոպական պարբերականին
Ադրբեջանի նախագահի օգնական, նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության բաժնի ղեկավար Հիքմեթ Հաջիևը X սոցիալական ցանցում կրկին կոշտ քննադատության է ենթարկել Politico-ին։
Այս մասին, ըստ Armenia.Az-ի, ասված է Х սոցցանցում Հաջիևի հրապարակման մեջ:
«Ցավում եմ, որ Politico-ն Ադրբեջանից ներողություն խնդրելու և իր կեղծ հոդվածը հետ կանչելու փոխարեն շարունակում է ապատեղեկատվություն տարածել՝ մոլորեցնելով եվրոպական և համաշխարհային հանրությանը։
Մինչդեռ, Politico-ի հոդվածում հղում կա ադրբեջանական լրատվամիջոցներին, որոնք ներկայացնում են պաշտոնական տվյալներ այն մասին, որ «Ադրբեջանն այս տարի Ռուսաստանից ներկրել է 141,6 միլիոն խորանարդ մետր գազ»։
Փաստը, որին դուք վկայակոչում եք, հանդիսանում է փոխանակման օպերացիա, այլ ոչ թե ներմուծում: Նման սեզոնային փոխանակումներ տեղի են ունենում հարևան պետությունների միջև, և դա նորմալ է։ Ափսոսում եմ, որ հոդվածում տարբերություն չի դրվում սվոպի և ներմուծման միջև:
«Հարավային գազային միջանցքը», որը մատակարարում է ԵՄ շուկաները, միացված է միայն ադրբեջանական գազի հանքավայրերին, այլ ոչ թե ավելի լայն ադրբեջանական գազային համակարգին», - հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի էներգետիկ հարցերով ներկայացուցիչ Թիմ Մաքֆին։
ԵՄ ներկայացուցչի հայտարարությունը լիովին համապատասխանում է իրականությանը, և մենք համաձայն ենք դրա հետ։
Ուստի Ադրբեջանը 2024 թվականին գազ չի ներկրել Ռուսաստանից։ Վերջակետ:
Politico-ն մութ սենյակում անհաջող փնտրում է սև կատու՝ իմանալով, որ այն այնտեղ չէ։ Կա ադրբեջանական մի ասացվածք. «Սուտասանին պետք է հետապնդել մինչև վերջ»,- գրել է Հաջիևը:

• Помощник президента Азербайджана ответил европейскому изданию
Помощник президента Азербайджана, заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмет Гаджиев вновь жёстко раскритиковал Politico в социальной сети Х.
Как сообщает Armenia.Az, об этом говорится в публикации Гаджиева в социальной сети Х.
«Я сожалею, что Politico вместо того, чтобы извиниться перед Азербайджаном и отозвать свою фейковую статью, продолжает распространять дезинформацию, вводя в заблуждение европейскую и мировую общественность.
Между тем, в статье Politico есть ссылка на азербайджанские СМИ, которые приводят официальные данные о том, что «Азербайджан импортировал 141,6 миллиона кубометров газа из России в этом году».
Факт, на который вы ссылаетесь, является обменной операцией, а не импортом. Такие сезонные обмены происходят между соседними государствами, и это нормально. Я сожалею, что в статье не проводится различие между свопом и импортом.
«Южный газовый коридор», который снабжает рынки ЕС, подключен только к азербайджанским газовым месторождениям, а не к более широкой азербайджанской газовой системе», – заявил представитель Европейской комиссии по вопросам энергетики Тим Макфи.
Заявление представителя ЕС полностью соответствует действительности, и мы с ним согласны.
Поэтому Азербайджан не импортировал газ из России в 2024 году. Точка!
Politico безуспешно ищет черную кошку в темной комнате, зная, что её там нет. Есть подходящая азербайджанская пословица: «Лжеца нужно преследовать до конца», – написал Х. Гаджиев.