26 Նոյեմբերի 2024 - 10:45
ԱՄՆ-ում աշխատող երիտասարդ գիտնական Յունիս Գուրբանովի՝ «Աշխարհաքաղաքականությունը և էներգետիկ դիվանագիտությունը Կասպից ծովի տարածաշրջանում» գիրքը ներառվել է՝ Հարվարդի ու Կոլումբիայի համալսարանների և աշխարհի այլ առաջատար կրթական հաստատությունների գրադարանային հավաքածուներում՝ որպես ուսումնական ձեռնարկ։
Report-ի մեկնաբանությունում գիտնականը նշել է, որ նա իր գրքում նկարագրել է Խորհրդային Միության փլուզումից հետո զարգացման շրջանը։
Յ.Գուրբանովը ուսումնասիրել է Ադրբեջանի, Ղազախստանի և Թուրքմենստանի նավթի և գազի պաշարները՝ որպես ավանդական մատակարարների էներգառեսուրսների այլընտրանք, պատմել է Ադրբեջանի այնպիսի խոշոր էներգետիկ նախագծերի մասին, ինչպիսիք են «Դարի պայմանագիրը», «Շահ Դենիզ-1»-ը և « Շահ Դենիզ-2»-ը, TANAP-ը և TAP-ը:
«Ադրբեջանի ղեկավարությամբ Կասպյան տարածաշրջանի ռեսուրսները ներուժ ունեն համաշխարհային էներգետիկ շուկայում բացառիկ խաղացող դառնալու, և ես դա հատուկ ընդգծել եմ իմ գրքում։ Տարբեր առումներով լուսաբանելով Ադրբեջանի աշխարհաքաղաքական դիրքը և էներգետիկ դիվանագիտությունը Կասպից ծովի տարածաշրջանում՝ գիրքն անգնահատելի ռեսուրս է հանդիսանում ԱՄՆ-ում սովորող ուսանողների համար»,-ասել է հեղինակը։

26 Ноября 2024 - 10:22
Книга под названием «Геополитика и энергетическая дипломатия в Каспийском регионе» работающего в США молодого ученого Юниса Гурбанова была включена в библиотечные фонды Гарвардского и Колумбийского университетов и других ведущих учебных заведений мира в качестве учебного пособия.
В комментарии Armenia.Az ученый отметил, что в своей книге он описал период развития после распада Советского Союза.
Ю. Гурбанов исследовал нефтегазовые ресурсы Азербайджана, Казахстана и Туркменистана как альтернативу энергоресурсам традиционных поставщиков, рассказал о таких крупных энергетических проектах Азербайджана, как «Контракт века», «Шах Дениз-1 и «Шах-Дениз-2», TANAP и TAP.
«Ресурсы Каспийского региона под руководством Азербайджана имеют потенциал для становления исключительным игроком на мировом энергетическом рынке, и я особо отметил это в своей книге. Книга, освещающая геополитическую позицию и энергетическую дипломатию Азербайджана в Каспийском регионе с разных аспектов, является бесценным ресурсом для студентов, обучающихся в США», - заявил автор.