26 Նոյեմբերի 2024 - 13:21
Ադրբեջանա-լատվիական հարաբերությունները կառուցված են լավ պատմական ավանդույթների վրա: Այս տարի լրանում է Ադրբեջանի և Լատվիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30 տարին։ Անցած ժամանակահատվածում մեր երկրները՝ փոխադարձ վստահության և հարգանքի վրա հիմնված կապեր են հաստատել:
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Ֆարիզ Ռզաևը՝ Լատվիայի Հանրապետության հռչակման 106-րդ տարեդարձի կապակցությամբ կազմակերպված պաշտոնական ընդունելության ժամանակ։
Նա նշել է, որ 2017 թվականին Ադրբեջանի նախագահի Լատվիա կատարած պաշտոնական այցի ժամանակ ստորագրված ռազմավարական գործընկերության մասին համատեղ հռչակագիրը՝ երկկողմ հարաբերությունները բարձրացրել է ռազմավարական գործընկերության մակարդակի։
«Այս տարի Լատվիայի Սեյմի նախագահը այց է կատարել Ադրբեջան։ Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակներում կայացել է՝ երկու երկրների արտգործնախարարների հանդիպումը, իսկ Ռիգայում կայացել է արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև ռազմավարական երկխոսության վերաբերյալ 3-րդ հանդիպումը։ Այս ամենը խոսում է այն մասին, որ մեր երկրները մշտապես պահպանում են քաղաքական երկխոսություն։ Մենք վստահ ենք, որ համատեղ ջանքերի շնորհիվ՝ Ադրբեջանի և Լատվիայի միջև բարեկամությունը և ռազմավարական գործընկերությունը կշարունակեն ընդլայնվել՝ ի շահ երկու պետությունների և ժողովուրդների», - ընդգծել է Ֆարիզ Ռզաևը։

• Фариз Рзаев об азербайджано-латвийских связях
Азербайджано-латвийские отношения построены на добрых исторических традициях. В этом году исполнилось 30 лет со дня установления дипломатических отношений между Азербайджаном и Латвией. За прошедший период наши страны наладили связи, основанные на взаимном доверии и уважении.
Как передает Armenia.Az, об этом заявил заместитель министра иностранных дел Азербайджана Фариз Рзаев на официальном приеме, организованном по случаю 106-й годовщины провозглашения Латвийской Республики.
Он отметил, что совместная декларация о стратегическом партнерстве, подписанная во время официального визита президента Азербайджана в Латвию в 2017 году, подняла двусторонние отношения до уровня стратегического партнерства.
«В этом году председатель Сейма Латвии побывала с визитом в Азербайджане. В Нью-Йорке в рамках Генеральной ассамблеи ООН состоялась встреча министров иностранных дел двух стран, а в Риге прошла 3-я встреча по стратегическому диалогу между внешнеполитическими ведомствами. Все это говорит о том, что наши страны постоянно поддерживают политический диалог. Мы уверены, что благодаря совместным усилиям дружба и стратегическое партнерство Азербайджана и Латвии будут и далее расширяться на благо двух государств и народов», - подчеркнул Фариз Рзаев.