• Թուրքական ԶԼՄ-ները լայնորեն լուսաբանել են COP29-ի արդյունքները
Թուրքական լրատվամիջոցները լայնորեն լուսաբանել են՝ Ադրբեջանում ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության շրջանակային կոնվենցիայի (COP29) Կողմերի համաժողովի 29-րդ նստաշրջանի արդյունքները։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, Haber Global հեռուստաալիքը Բաքվից ստացված ռեպորտաժում ուշադրություն է հրավիրել՝ զարգացած երկրների պարտավորությունների վրա, որոնք COP29-ի հարթակներում հայտարարել են՝ կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարում տարեկան 300 մլրդ դոլար ներդնելու իրենց պատրաստակամության մասին:
Ռեպորտաժում նշվում է, որ Բաքվում երկշաբաթյա ինտենսիվ բանակցությունները հնարավորություն են տվել զգալի համաձայնության հասնել՝ «կլիմայի ֆինանսավորման» ծավալների աստիճանական ավելացման վերաբերյալ։
Հեռուստաալիքը ուշադրություն է հրավիրել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ելույթի վրա, ով COP29-ն անվանել է «շրջադարձային կետ կլիմայական դիվանագիտության մեջ», ինչպես նաև ներկայացրել է փորձագետների գնահատականները այս հարցի վերաբերյալ։
«Անադոլու» լրատվական գործակալությունը նաև ուշադրություն է հրավիրել՝ COP29-ի շրջանակներում «կլիմայի ֆինանսավորման» թեմայով ակտիվ քննարկումներին, ինչպես նաև կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարում Ադրբեջանի ներդրմանը:

• Турецкие СМИ широко осветили итоги COP29
Турецкие СМИ широко осветили итоги 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29) в Азербайджане.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, телеканал Haber Global в репортаже из Баку привлек внимание к обязательствам развитых стран, заявивших на полях COP29 о готовности инвестировать 300 млрд долларов в год на борьбу с изменением климата.
В репортаже отмечается, что две недели интенсивных переговоров в Баку позволили достигнуть весомой договоренности о поэтапном увеличении объемов «климатического финансирования».
Телеканал привлек внимание к выступлению президента Азербайджана Ильхама Алиева, назвавшего COP29 «поворотным пунктом в климатической дипломатии», а также представил оценки экспертов по данному вопросу.
К активным обсуждениям темы «климатического финансирования» на полях COP29, а также вкладу Азербайджана в борьбу с изменением климата привлекло внимание и информационное агентство «Анадолу».