26 Նոյեմբերի 2024 - 10:05
Մենք բարձր ենք գնահատում Լատվիայի և Ադրբեջանի միջև ակտիվորեն ընդլայնվող համագործակցությունը։ Ցանկանում եմ երախտագիտություն հայտնել բոլորին, ովքեր նպաստում են ադրբեջանա-լատվիական կապերի հետագա ամրապնդմանը։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին՝ Լատվիայի Հանրապետության հռչակման 106-րդ տարեդարձի կապակցությամբ կազմակերպված պաշտոնական ընդունելության ժամանակ ասել է՝ Ադրբեջանում Լատվիայի դեսպան Էդգարս Սկույան։
Նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանը հանդիսանում է Լատվիայի կարևոր տնտեսական գործընկերը.
«Վերջին երկու տարիների ընթացքում մեր երկրների միջև առևտրի շրջանառությունը զգալիորեն աճել է։ Ե՛վ Ադրբեջանը, և՛ Լատվիան շահագրգռված են առևտրատնտեսական համագործակցության ընդլայնմամբ։ Հաջորդ տարի նախատեսվում է միջպետական հանձնաժողովի նիստ անցկացնել: Բացի այդ, մենք ակտիվ համագործակցություն ենք հաստատել քաղաքապետարանների միջև, և մենք տեսնում ենք՝ երիտասարդների շրջանում Լատվիայում սովորելու նկատմամբ աճող հետաքրքրությունը»:

• Эдгарс Скуя: Азербайджан является важным экономическим партнером Латвии
Мы высоко ценим активно расширяющееся сотрудничество между Латвией и Азербайджаном. Хочу выразить благодарность всем, кто вносит вклад в дальнейшее укрепление азербайджано-латвийских связей.
Как передает Armenia.Az, об этом заявил посол Латвии в Азербайджане Эдгарс Скуя на официальном приеме, организованном по случаю 106-й годовщины провозглашения Латвийской Республики.
Он подчеркнул, что Азербайджан является важным экономическим партнером Латвии:
«Торговый оборот между нашими странами ощутимо вырос за последние два года. И Азербайджан, и Латвия заинтересованы в расширении торгово-экономического сотрудничества. В следующем году планируется провести заседание межгосударственной комиссии. Кроме того, у нас налажено активное сотрудничество между муниципалитетами, мы видим растущий интерес молодежи к обучению в Латвии».