26 Նոյեմբերի 2024 - 11:31
Նոյեմբերի 26-ին Բաքվում կայացել է գիտագործնական համաժողով՝ նվիրված ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» շրջանակային փաստաթղթին Ադրբեջանի միանալու 30-ամյակին։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ն, միջոցառման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել՝ Դաշինքի հետ մեր երկրի գործընկերության պատմության, ներկա վիճակի և ապագայի հեռանկարների, SNT ծրագրի ձեռքբերումների, ՆԱՏՕ-ի գլխավորած խաղաղապահ գործողություններում ու եվրոպական տարածաշրջանում էներգետիկ անվտանգությունը ապահովելու գործում մեր երկրի ավանդի և այլ թեմաների շուրջ, որոնք բխում են ՆԱՏՕ-ի հետ Ադրբեջանի գործընկերությունից։
Համաժողովին մասնակցել են՝ ԱՀ ԱԳՆ ռազմաքաղաքական հարցերի վարչության պետի պաշտոնակատար Անար Մութալիմովը, ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի օպերացիաների գծով օգնական Բուրջու Սանը, արտասահմանյան երկրների ակադեմիական շրջանակների անդամներ, վերլուծաբաններ ինչպես նաև տեղական պետական կառույցների և համապատասխան ուսումնական հաստատությունների ներկայացուցիչներ:

• Конференция в Баку: Азербайджан и НАТО — 30 лет партнерства во имя мира
26 ноября в Баку состоялась научно-практическая конференция, посвященная 30-летию присоединения Азербайджана к Рамочному документу программы НАТО Партнерство во имя мирa.
Как сообщает Armenia.Az, в ходе мероприятия состоялся обмен мнениями об истории, текущем состоянии и будущих перспективах партнерства нашей страны с Альянсом, достижениях программы SNT, вкладе нашей страны в операции по поддержанию мира под руководством НАТО и обеспечению энергетической безопасности в Европейском регионе и других темах, вытекающих из партнерства Азербайджана с НАТО.
В конференции приняли участие исполняющий обязанности начальника Управления по военно-политическим вопросам Министерства иностранных дел Азербайджанской Республики Анар Муталлимов, помощник заместителя генерального секретаря НАТО по операциям Бурджу Сан, члены академических кругов из зарубежных стран, аналитики, а также представители местных государственных структур и соответствующих учебных заведений.