21 Նոյեմբերի 2024 - 13:03
Ադրբեջանը դիտարկում է նոր ազգային պարկի ստեղծման հնարավորությունը, որը կընդգրկի՝ ազատագրված Շուշայի, Խոջալուի, Աղդերեի և Քելբեջարի շրջանների վարչական տարածքների մի մասը։
Ըստ Armenia.Az-ի, այս մասին COP29-ի շրջանակներում՝ «Կլիմայի և կենսաբազմազանության միջև կապը. ինտեգրված լուծումներ կայուն ապագայի համար» միջոցառման ժամանակ հայտարարել է՝ էկոլոգիայի և բնական պաշարների փոխնախարար Վուգար Քերիմովը։
«Մենք արդեն սկսել ենք նոր ազգային պարկի համար տարածքների ուսումնասիրությունն ու գնահատումը, ինչը կարևոր քայլ կլինի ազատագրված տարածքների էկոհամակարգերի պահպանման գործում»,- ասել է փոխնախարարը։
Նա հավելել է, որ 2024 թվականը՝ «Հանուն «կանաչ աշխարհի» համերաշխության տարի» հռչակելու Գործողությունների ծրագրի շրջանակներում ավարտվում է՝ երկու նոր ազգային պարկերի ստեղծման գործընթացը՝ Բոզդաղ-Աջընոհուրի 23902 հա տարածքով և Իլիսույի, որը ձևավորվել է Իլիսու պետական բնական արգելոցի հիման վրա՝ 13,966 հա տարածքում:

• Замминистра о создании нацпарка в Карабахе
В Азербайджане рассматривается возможность создания нового национального парка, который охватит части административных территорий освобожденных Шушинского, Ходжалинского, Агдеринского и Кяльбаджарского районов.
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил заместитель министра экологии и природных ресурсов Вугар Керимов на мероприятии «Связь между климатом и биоразнообразием: интегрированные решения для устойчивого будущего» в рамках COP29.
«Мы уже начали обследование и оценку территорий для нового национального парка, который станет важным шагом в сохранении экосистем освобожденных территорий», - сказал замминистра.
Он добавил, что в рамках Плана мероприятий по объявлению 2024 года «Годом солидарности во имя «зеленого» мира» завершается процесс создания двух новых национальных парков: Боздаг-Аджинохурского площадью 23 902 гектара и Илисуйского, который сформирован на базе Илисуйского государственного природного заповедника на территории 13 966 гектаров.
Кроме того, ведутся работы по созданию 10 микрорезерватов для охраны редких видов флоры, присвоению им статуса природных памятников, а также созданию геологического парка на территории ряда грязевых вулканов, сказал Керимов.