• Բաքվում տեղի կունենա Գլոբալ ուղեղային կենտրոնների ֆորումը
Նոյեմբերի 16-ին Բաքվում տեղի կունենա Գլոբալ ուղեղային կենտրոնների ֆորումը, որը նվիրված է՝ «Գլոբալ կանաչ տնտեսություն. կլիմայական գործողություններ, ֆինանսավորում և նորարարություն» թեմային:
Ինչպես հայտնում է Report-ը, համաժողովը կանցկացվի՝ Տնտեսական բարեփոխումների և հաղորդակցությունների վերլուծության կենտրոնի (ՏԲՀԿ), Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ), Ասիական զարգացման բանկի ինստիտուտի (ԱԶԲԻ) և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցության ծրագրի ինստիտուտի (ԿԱՏՀԾԻ) համագործակցությամբ:
Միջոցառմանը կմասնակցեն՝ T20 ցանցում ներառված համաշխաշխարհային առաջատար ուղեղային կենտրոնների ներկայացուցիչներ, գիտնականներ, պատգամավորներ, պետական կառույցների, մասնավոր հատվածի, ՈԿԿ-ների և այլ շահագրգիռ կողմերի ներկայացուցիչներ:
Համաժողովում աշխարհի առաջատար փորձագետները կքննարկեն կլիմայի կայունության հասնելու և Փարիզի համաձայնագրի իրականացման ուղիները։
Միջոցառմանը կմասնակցեն ԿԱՏՀԾԻ-ի գործադիր տնօրեն Վյուսալ Գասըմլին, ԱԶԲԻ-ի գործադիր տնօրեն Տեցուսի Սոնոբեն, Ինդոնեզիայի նախագահի հատուկ խորհրդական Բամբանգ Բրոդժոնեգորոն, Վայրի բնության համաշխարհային հիմնադրամի նախագահ Ադիլ Նաջամը և այլոք:
Ֆորումը բաղկացած կլինի երկու մասից՝ «Գլոբալ ուղիներ դեպի կայունություն. հետևանքների մեղմացում, հարմարվողականություն և էներգիայի անցում» և «Կանաչ ֆինանսներ կլիմայի գլոբալ կայունության համար. ռազմավարություններ և նորարարություններ»:

• Баку примет Глобальный форум мозговых центров
16 ноября в Баку пройдет Глобальный форум мозговых центров, посвященный теме «Глобальная зеленая экономика: климатические действия, финансирование и инновации».
Как сообщает Report, форум пройдет при совместной организации Центра анализа экономических реформ и коммуникаций (ЦАЭРК), Азиатского банка развития (АБР), Института Азиатского банка развития (ИАБР) и Института Программы Центральноазиатского регионального экономического сотрудничества (CAREC Institute).
Мероприятие соберет представителей ведущих мировых мозговых центров, входящих в сеть T20, ученых, депутатов, представителей государственных органов, частного сектора, НПО и других заинтересованных сторон.
На форуме ведущие мировые эксперты обсудят пути достижения климатической устойчивости и реализации Парижского соглашения.
На мероприятии выступят исполнительный директор ЦАЭРК Вюсал Гасымлы, исполнительный директор ИАБР Тецуси Сонобе, специальный советник президента Индонезии Бамбанг Броджонегоро, президент Всемирного фонда дикой природы Адиль Наджам и другие.
Форум будет состоять из двух частей: «Глобальные пути к устойчивости: смягчение последствий, адаптация и энергетический переход» и «Зеленые финансы для глобальной климатической устойчивости: стратегии и инновации».
Мероприятие пройдет в административном здании ЦАЭРК в гибридном формате. Для онлайн-участия в дискуссиях необходимо зарегистрироваться на сайте http://globalthinktanksforum.ereforms.org.