• Թուրքիայի դեսպան. Մենք մտադիր ենք Ադրբեջանի հետ ապրանքաշրջանառությունը հասցնել 15 միլիարդ դոլարի
Այս մասին Ադրբեջանում Թուրքիայի դեսպան Ջահիթ Բաղչին ասել է՝ Թուրքիայի Հանրապետության ստեղծման 101-րդ տարեդարձի առթիվ կազմակերպված ընդունելությանը։
Նա նշել է, որ Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև գոյություն ունի յուրահատուկ եղբայրություն.
«Ադրբեջանն իր ուժերով ապահովեց արդարությունը Հարավային Կովկասում, ինչը չկարողացավ ապահովել համաշխարհային համակարգը։ Բոլորը պետք է իմանան, որ այն խաղաղությունը, որը կհաստատվի տարածաշրջանում, օգուտ կբերի ոչ միայն տարածաշրջանին, այլև ողջ աշխարհին։ Թուրքիան այս ճանապարհին միշտ կլինի Ադրբեջանի կողքին, և ոչ մի ուժ չի կարողանա խաթարել այդ բարեկամությունը»։
Դեսպանն ասել է, որ Թուրքիան լիակատար աջակցություն կցուցաբերի Ադրբեջանին՝ ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության շրջանակային կոնվենցիայի (COP29) Կողմերի համաժողովի 29-րդ նստաշրջանի ժամանակ. «Թուրքիան համաժողովին կմասնակցի ամենաբարձր մակարդակով»։

• Посол Турции: Мы намерены довести товарооборот с Азербайджаном до 15 млрд долларов
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил посол Турции в Азербайджане Джахит Багчи на приеме по случаю 101-й годовщины создания Турецкой Республики.
Он отметил, что между Турцией и Азербайджаном существует уникальное братство:
«Азербайджан своими силами обеспечил справедливость на Южном Кавказе, которую не смогла обеспечить глобальная система. Все должны знать, что от мира, который будет установлен в регионе, выиграет не только регион, но и весь мир. Турция всегда будет рядом с Азербайджаном на этом пути, и никакая сила не сможет разрушить эту дружбу».
Посол заявил, что Турция окажет Азербайджану всестороннюю поддержку во время 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29): «Турция примет участие в конференции на самом высоком уровне».