22 0Հոկտեմբերի 2024 - 15:21
Միլլի Մեջլիսի փոխնախագահ Զիյաֆեթ Ասկերովը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը հաշտության պայմանագիր է կնքում ոչ թե վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, այլ Հայաստան պետության հետ։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին նա հայտարարել է խորհրդարանի այսօրվա լիագումար նիստում։
Նա նշել է, որ ներկայումս միջազգային ատյաններում Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի դեմ ներկայացված հայցերում դեռ օգտագործվում է «Լեռնային Ղարաբաղ» արտահայտությունը.
«Այս դեպքում ինչպե՞ս կարելի է խաղաղության պայմանագիր կնքել։ «Ուզում եմ ևս մեկ անգամ հիշեցնել, որ հենց Հայաստանի սահմանադրությունն է խոչընդոտում Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը»։
Ասկերովը հավելել է, որ Հայաստանի Սահմանադրության մեջ և պետական անկախության ակտում նշված է, որ «Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի տարածքն է»:
«Քանի դեռ Սահմանադրությունից և այլ փաստաթղթերից այս կետը բացառված չէ, խաղաղ համաձայնագրի մասին խոսք անգամ լինել չի կարող»,- ընդգծել է խորհրդարանի փոխխոսնակը։

• Зияфет Аскеров: Азербайджан заключает мир не с Пашиняном, а с Арменией
Заместитель председателя Милли Меджлиса Зияфет Аскеров заявил, что Азербайджан заключает мирный договор не с премьер-министром Николом Пашиняном, а с государством Армения.
Как сообщает Armenia.Az, об этом он заявил на сегодняшнем пленарном заседании парламента.
Он отметил, что в настоящее время в исках, предъявленных Арменией Азербайджану в международных судах, все еще используется выражение «Нагорный Карабах»:
«Как в таком случае можно подписать мирное соглашение? Хочу еще раз напомнить, что именно конституция Армении препятствует подписанию мирного договора с Азербайджаном».
З.Аскеров добавил, что в Конституции и Акте о государственной независимости Армении есть примечание «Нагорный Карабах является территорией Армении».
«Пока этот момент не будет исключен из Конституции и других документов, о мирном соглашении не может быть и речи», — подчеркнул вице-спикер парламента.