• COP29-ի ժամանակ հրադադարի մասին Ադրբեջանի նախաձեռնությունը պաշտպանվել է 127 երկրների կողմից
Սեպտեմբերի 21-ին՝ Խաղաղության միջազգային օրը, ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության 29-րդ համաժողովում (COP29) նախագահության շրջանակներում Ադրբեջանի կողմից նախաձեռնված «հրադադարի համատեղ կոչին» աջակցել են Չմիավորման շարժման անդամ բոլոր երկրները։
Ինչպես փոխանցում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասված է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության հաղորդագրության մեջ։
Այսպիսով, այս պահին նախաձեռնությանը միացել է 127 երկիր։
«Այս նախաձեռնությունը նպատակ ունի ընդգծելու հակամարտությունների և կլիմայի փոփոխության միջև կապը, առավել խոցելի խմբերին պաշտպանելու համար հավաքական լուծումներ գտնելու կարևորությունը, ինչպես նաև խրախուսելու դրական ազդակն ու համագործակցությունը, որոնք կարող են խաղաղություն բերել ժողովուրդներին:
Ուղերձը պարունակում է խնդրանք բոլոր կողմերին պահպանել հրադադարը նոյեմբերին COP29-ի ժամանակ և վստահություն է հայտնում, որ մարդկությունը կարող է հաղթահարել քաղաքական մարտահրավերները և համերաշխություն ցուցաբերել COP29-ի հիմնարար ուղերձի նկատմամբ:
Հրադադարի մասին համատեղ կոչին աջակցում են ոչ միայն պետությունները, այլ նաև հազարից ավելի միջազգային կառույցներ, մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներ, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններ և ազդեցիկ հասարակական գործիչներ»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ։

11 Октября 2024 - 09:12
«Совместный призыв к прекращению огня», с инициативой которого выступил Азербайджан 21 сентября, в Международный день мира, в рамках председательства на 29-й Конференции ООН по изменению климата (COP29), был поддержан всеми государствами-членами Движения неприсоединения.
Как передает Armenia.Az, об этом говорится в сообщении Министерства иностранных дел Азербайджана.
Таким образом, к инициативе на данный момент присоединились 127 стран.
«Данная инициатива направлена на то, чтобы подчеркнуть связь между конфликтами и изменением климата, важность поиска коллективных решений для защиты наиболее уязвимых групп, а также на поощрение позитивного импульса и сотрудничества, которые могут привести к миру между народами.
В призыве содержится просьба ко всем сторонам соблюдать прекращение огня в течение ноября, когда проходит сессия COP29, и выражается уверенность в том, что человечество сможет преодолеть политические проблемы и проявить солидарность в отношении фундаментального послания COP29.
Совместный призыв к прекращению огня поддерживается не только государствами, но и более чем тысячей международных институтов, представителей частного сектора, организаций гражданского общества и влиятельных общественных деятелей», - отмечается в сообщении.